Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Ένα Μιλάνο βυθισμένο στη θλίψη!!

Ένα Μιλάνο βυθισμένο στη θλίψη
Από δύσκολη έως ακατόρθωτη θα ήταν μια απόπειρα να βρει κανείς έστω έναν κάτοικο του Μιλάνου χαρούμενο, καθώς οι δύο ομάδες της πόλης, Μίλαν και Ίντερ συνέχισαν με ήττες την 4η αγωνιστικής. Έτσι -ιδίως οι «ροσονέρι»- βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία κι έριξαν σε… κατάθλιψη τους οπαδούς τους λόγω του αγωνιστικού τους κατήφορου.

Χαρακτηριστικό είναι πως και οι δύο ηττήθηκαν από ομάδες που μέχρι σήμερα δεν είχαν κάνει σεφτέ στη Serie A. Η Ίντερ έγινε μέσα στο γήπεδό της παιχνιδάκι στα χέρια της Σιένα από την οποία ηττήθηκε με σκορ 2-0, δεχόμενη γκολ στο τέλος. Στο 73’ ο Βεργκασόλα, και στις καθυστερήσεις ο Βαλιάνι πέτυχαν τα γκολ που έδωσαν στη Σιένα την πρώτη της φετινή νίκη.

Αντίστοιχο σκηνικό και στο «Φρίουλι», όπου η Ουντινέζε έψαχνε το παρθενικό τρίποντο και το πήρε απέναντι στις… φανέλες της Μίλαν. Σε ματς με πολλά νεύρα και δύο αποβολές για τους φιλοξενούμενους (67’ Ζαπάτα, 82’ Μπόατενγκ), οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ρανέγκιε άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει στο 54’ ο Ελ Σαραουΐ. Η φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι έγινε στο 68’, όταν η Ουντινέζε κέρδισε πέναλτι και παράλληλα την αποβολή του Ζαπάτα. Ο Ντι Νατάλε ευστόχησε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει και το στραβοπάτημα της Νάπολι, που έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Κατάνια και όπως η Σαμπντόρια νωρίτερα (1-1 με Τορίνο) αποχαιρέτησαν τη συγκατοίκηση με τη Γιουβέντους στην κορυφή.

Οι «μπιανκονέρι» θα μείνουν χωρίς κανένα συγκάτοικο στην πρώτη θέση εάν κάτι αντίστοιχο συμβεί αργότερα και με τη Λάτσιο, η οποία στο ματς που ολοκληρώνει την αγωνιστική υποδέχεται την Τζένοα.