Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Χάινκες: «Δείξαμε την κλάση μας»

Η τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Μπάγερν Μονάχου αυτή τη επί της Σάλκε εδραίωσε τους Βαυαρούς στην κορυφή της Bundesliga μαζί με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Γιουπ Χάινκες στάθηκε στη σημασία της επικράτησης επί των «μπλε» αλλά όπως τόνισε ο δρόμος είναι ακόμη μακρύς για τον τίτλο.

Με τα γκολ του Τόνι Κρόος και του Τόμας Μίλερ η Μπάγερν ξέφυγε από την πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ με 5 βαθμούς και ο προπονητής της είναι ευχαριστημένος από τη σπουδαία νίκη.

«Ήταν ένα πολύ έντονο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που ο αντίπαλος μας πίεσε», δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου και συνέχισε:

«Δείξαμε την κλάση μας στο δεύτερο ημίχρονο, αγωνιστήκαμε πολύ καλά και αξίζαμε τη νίκη.

Είναι πολύ θετικό ότι έχουμε προβάδισμα 5 βαθμών από την Ντόρτμουντ. Αλλά το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος. Βρισκόμαστε στη διάρκεια ενός καλού σερί, αλλά τίποτα δε θα είναι εύκολο στη συνέχεια
».

Η πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ έχασε από το Αμβούργο με 3-2 και ήδη έμεινε πίσω στο κυνήγι του τίτλου.