Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012

Brasileiro: Στην κορυφή η Φλουμινένσε!!

Με δύο γκολ του Ουέλινγκτον, η Φλουμινένσε κατέβαλε με 3-1 τη Σάντος και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του Brasileiro.
Συγκεκριμένα η «φλου» έφτασε στους 47 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την πλευρά της η Σάντος δεν είχε τον Νεϊμάρ (διεθνής) και τον Γκανσό (τραυματισμένος). Πάντως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, αλλά ο Ντιέγκο αποσόβησε ένα βέβαιο γκολ στο 11ο λεπτό. Στο 20ό λεπτό, όμως, ο Ουέλινγκτον άνοιξε το σκορ, ύστερα από ασίστ του Ζεάν. Ακολούθησε το 1-1 από τον Αντρέ Φελίπε στο 28ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν χάλασε τον ρυθμό της ανώτερης Φλουμινένσε. Έτσι, στο 43ο λεπτό ο Ουέλινγκτον διαμόρφωσε το 2-1, ενώ ο Σάμουελ δημιούργησαν σκορ… ασφαλείας στο 77ο λεπτό με ωραία ενέργεια και ακόμα καλύτερο σουτ.
Με το ίδιο σκορ (3-1) επιβλήθηκε η Παλμέιρας της Σπορτ Ρεσίφε και πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα». Πάνω από 30,000 θεατές παρακολούθησαν μία σπουδαία εμφάνιση των γηπεδούχων, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 52ο λεπτό με τον Κορέα, αλλά ο Ριβάλντο ισοφάρισε στο 61ο. Στο 62ο, όμως, ο Τιάγκο Ρεάλ διαμόρφωσε το 2-1 και στο 72ο ο Ομπίνα το 3-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χόρχε Βαλντίβια επέστρεψε στη δράση δίνοντας το δικαίωμα στην Παλμέιρας να παραταχθεί με σύστημα 3-5-2.