Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012

MLS: Με πέναλτι στις καθυστερήσεις οι Ντάιναμο!!

Με τη… δεύτερη οι Χιούστον Ντάιναμο πέτυχαν πέναλτι και κέρδισαν με 1-0 τη Ρέαλ Σολτ Λέικ στον μοναδικό σημερινό (ξημερώματα 07/09) αγώνα του MLS.
Στο 75ο λεπτό ο Κρις Σούλερ παραχώρησε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα στον Ουίλ Μπρούιν. Ωστόσο ο Νικ Ριμάντο σταμάτησε την προσπάθεια του Μπραντ Ντέιβις από τα 11 βήματα. Στις καθυστερήσεις, όμως, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων παραχώρησε νέο πέναλτι, το οποίο ο Κόλιν Κλαρκ μετέτρεψε σε γκολ χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στους Τεξανούς.
Προγενέστερα οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ απώλεσαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Στο κακό πρώτο ημίχρονο ένα μακρινό σουτ του Φαμπιάν Εσπιντόλα σταμάτησε τον Τάλι Χαλ, ενώ στο 55ο λεπτό ο Σούλερ δεν βρήκε στόχο με ελεύθερη κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.
Έτσι οι Ντάιναμο ανέβηκαν στους 45 βαθμούς, εδραιώθηκαν στις προνομιούχες θέσεις της ανατολικής περιφέρειας και διατήρησαν την επαφή τους με την πρωτοπόρο, Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Από την άλλη, η Ρέαλ έμεινε στους 46 βαθμους και στη δεύτερη θέση της Δύσης.
Χιούστον Ντάιναμο: Χαλ, Σαρκόντι, Κλαρκ, Ας, Μπόσγουελ (74’ Ουίβερ), Καρ, Ντέιβις, Καμάργκο, Κλαρκ, Καντζί, Μπρούιν (89’ Ντίξον).
Ρέαλ Σολτ Λέικ: Ριμάντο, Μπελτράν, Ουάτσον-Σίριμπο, Μπόρτσερς, Σούλερ, Μοράλες, Αλβάρεζ, Γκραμπαβόι, Στιλ, Εσπιντόλα (83’ Τζιλ), Πάουλο (46’ Μπονφίγκλι).

πηγή: onsports.gr