Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

MLS: Πρώτη η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι!

Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι εξασφάλισε την πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του MLS κερδίζοντας με 2-1 τη Φιλαδέλφεια Γιούνιον.
Μάλιστα οι πρωταθλητές Ανατολής ολοκλήρωσαν τη regular season με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Πλέον αναμένουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά των playoffs, ο οποίος θα προκύψει μετά από προκριματική αναμέτρηση του τέταρτου και του πέμπτου της περιφέρειας.
Στο ίδιο το ματς, ο Τζέικομπ Πέτερσον άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό και ο Σι Τζέι Σάπονγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 82ο λεπτό. Σημειώνουμε πως ο 23χρονος «χρυσός» σκόρερ του αγώνα απέδειξε εκ νέου πως διανύει περίοδο φορμαρίσματος, ενώ οι εκπρόσωποι της Κάνσας Σίτι επέκτειναν το αήττητο σερί τους στα δώδεκα παιχνίδια.
Ο Αντουάν Χαπενό είχε ισοφαρίσει έπειτα από απόκρουση πέναλτι του Τζίμι Νίλσεν στο 53ο λεπτό. Πάντως η Σπόρτινγκ χρειαζόταν την ισοπαλία, για να «φιξάρει» την πρωτιά. Η «ένωση» μπορεί να ήταν ανώτερη στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.