Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Ανατροπή για Μιλονάριος, ξύλο στην Παραγουάη! (videos)

Η Μιλονάριος από την Κολομβία συνέτριψε την Παλμέιρας με 3-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα με συνολικό σκορ 4-3. Επεισόδια στην Παραγουάη.
Οι Βραζιλιάνοι είχαν κερδίσει με 3-1 το πρώτο παιχνίδι, αλλά αποδείχθηκαν κατώτεροι των προσδοκιών στον επαναληπτικό έχοντας το μυαλό τους στο Brasileiro και στην εξασφάλιση της σωτηρίας τους. Στην προκειμένη το 1-0 σημειώθηκε στο 34ο λεπτό με τον Χουάν Ορτίζ σε φάση που δημιούργησε ο Οτάλβαρο Αρτσε. Στο 60ό λεπτό ο Ρεντερία διαμόρφωσε το 2-0 με πέναλτι, ενώ Λέβις Οτσόα πέτυχε το τρίτο γκολ, που ήταν το καλύτερο της αναμέτρησης. Η Παλμέιρας ουσιαστικά δεν αντέδρασε και έμεινε με δέκα παίκτες στο 84ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Κάρλος, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα.
Σε επεισοδιακό παιχνίδι, η Σέρο Πορτένιο κατέβαλε για δεύτερη φορά την Κολόν Σάντα Φε με 2-1 και εξασφάλισε «εισιτήριο» για τους «8» της διοργάνωσης. Οι οπαδοί των Αργεντινών, πάντως, πρωταγωνίστησαν δημιουργώντας προβλήματα στις εξέδρες. Εν τέλει συγκρούστηκαν με δυνάμεις της αστυνομίας και ο αγώνας διακόπηκε για δεκαπέντε λεπτά. Σαν να μην έφτανε η παράλογη συμπεριφορά των οπαδών της, η Κολόν τελείωσε το ματς με τερματοφύλακα των Ιβάν Φαμπιανέσι, καθώς ο Ντιέγκο Πόζο δέχθηκε κόκκινη, όπως και ο Μαξιμιλιάνο Κάιρε, που ενεπλάκησαν στα επεισόδια. Πάντως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ του Εμάνουελ Γκιγκλιότι στο πρώτο λεπτό. Στο 11ο ο Ρομπέρτο Αντόνιο Νάνι ισοφάρισε και στο 69ο ο Χούλιο Ντάνιελ Ντος Σάντος ολοκλήρωσε την ανατροπή και ουσιαστικά προκάλεσε τον… εκνευρισμό των αντίπαλων οπαδών.
Παρακάτω ο «χάρτης» του Κόπα Σουνταμερικάνα (Οι επαναληπτικοί είναι στην έδρα της πρώτης ομάδας):