Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Μακάμπι «4Χ4»

Δε σταματιέται η φετινή Μακάμπι. Οι πέντε φορές πρωταθλητές Ευρώπης σάρωσαν με 93-62 την Πρόκομ Τρεφλ στο "Νόκια Αρίνα", στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας και διατήρησαν το αήττητο στο γκρουπ. Αντίθετα, οι πρωταθλητές Πολωνίας έμειναν στη μία νίκη.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πήραν ένα διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και έφτασαν μέχρι το +32, χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση από τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Χίκμαν και 14 και Λόγκαν με 13 πόντους, ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισε ο Μπλασινγκέιμ με 14 πόντους. Δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σπύρος Γκόντας.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν «φουριόζοι» και κατάφεραν να προηγηθούν με 6-0, δείχνοντας την κυριαρχία τους. Σιγά σιγά, η διαφορά αυξανόταν και έφτασε στο +8 με τον Σμιθ και στο +9 με τον Λόγκαν. Ο Χίκμαν την έφερε στο +12 και ο Ελιγιάχου στο +14, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να έχουν επιθετική πολυφωνία σε αυτό το διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι πέντε φορές πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν ένα σερί 4-0 και έφτασαν στο +16 και στο +18, χάρη στους Χίκμαν και Λόγκαν. Στη συνέχεια, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 15 και 17 πόντων, με τους πρωταθλητές Πολωνίας να έχουν ως μοναδική απειλή στο ισραηλινό καλάθι τους Τσότκα και Χρίτσανιουκ. Στην ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έφτασε στο +19 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +20.

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά άρχισε να ξεπερνά το +20 και έφτασε στο +21 και στο +24. Στα τελευταία δυο λεπτά, ο Σερμαντίνι έκανε το 69-43 και το 71-45, με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +25 για τους γηπεδούχους.

Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +30 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τους πρωταθλητές Πολωνίας να προσπαθούν να μειώσουν και να φτάνουν στο -25 αρχικά, όμως ο Σερμαντίνι την ξαναέφερε στους 30 πόντους και αυτή, στη συνέχεια, έφτασε μέχρι το +32, για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο +31.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 50-30, 72-47, 93-62

ΜΑΚΑΜΠΙ: Λόγκαν 13, Τζέιμς 8, Σμιθ 8, Χίκμαν 14, Ελιγιάχου 6, Πνίνι 6, Κάνερ-Μέντλεϊ 10, Οχαγιόν 8, Σερμαντίνι 11, Τόμας 2, Λάντενσμπεργκ 7

ΠΡΟΚΟΜ: Ρόμπινσον 2, Μπλασινγκέιμ 14, Ακερ 5, Μαχάλμπασιτς 6, Πόνιτκα 11, Κότσαρεκ 2, Τσότκα 12, Χρίτσανιουκ 10