Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

MLS: Με ανατροπή οι Γκάλαξι!!

Πέρασαν στα προημιτελικά των playoffs οι Λος Άντζελες Γκάλαξι καταβάλλοντας με 2-1 τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς στον προκριματικό της δυτικής περιφέρειας του MLS.
Οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» έμειναν πίσω στο σκορ στο πέμπτο λεπτό, όταν ο Ντάρεν Μάτοκς ολοκλήρωσε ψύχραιμα αντεπίθεση του καναδικού συλλόγου. Στη συνέχεια, όμως, οι Ουάιτκαπς «έκατσαν» προσπαθώντας να διατηρήσουν το θετικό αποτέλεσμα με παθητικό παιχνίδι.
Τη μεγαλύτερη ευκαιρία απώλεσε ο Ρόμπι Κιν, αλλά ο Ντέιβιντ Μπέκαμ βρήκε τον Μάικ Μαγκί με εκτέλεση κόρνερ και ο 28χρονος επιθετικός εκτέλεσε τον Μπραντ Νάιτον με πανέμορφο τέρμα στο 69ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ολοκληρώθηκε η ανατροπή, όταν ο Ζουνίνιο κέρδισε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Λάντον Ντόνοβαν, που μίλησε για αποχώρηση από το ποδόσφαιρο πριν τον αγώνα, αν και είναι 30 ετών.
Ο ολιγόλεπτος πανικός στην άμυνα των φιλοξενούμενων αποδείχθηκε αρκετός για τον αποκλεισμό. Αντίθετα, οι κάτοχοι του τίτλου θα συνεχίσουν με διπλή αναμέτρηση εναντίον των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς.