Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Άμα έχεις… Τζόρνταν!!

Άμα έχεις… Τζόρνταν
Με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Φάρμαρ και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Αναντολού Εφές πήρε τη νίκη στην έδρα της Κάχα Λαμποράλ με σκορ 76-64, για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο τέλος του πρώτου μέρους, οι Ισπανοί είχαν μία διαφορά 18 πόντων, ωστόσο ο… αφηνιασμένος Αμερικανός με τους 18 πόντους του, έδωσε το τρίτο ροζ φύλλο στην ομάδα του, στον τρίτο όμιλο.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Κάχα Λαμποράλ για να πάρει το πρώτο σοβαρό προβάδισμα στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με «όπλο» την άμυνα έκαναν το 9-2, ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό (17-7). Όμως, οι Φάρμαρ και Βούγιατσιτς κράτησαν… ζωντανή την Αναντολού Εφές, διαμορφώνοντας το 19-15.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Κάχα να έχει το προβάδισμα, αλλά όχι διαφορά ασφαλείας (25-21). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι, πηγαίνοντας τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (34-23). Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 48-30.

Ωστόσο, η διαφορά που είχε χτίσει από το πρώτο ημίχρονο η Κάχα Λαμποράλ, κάθε άλλο παρά ανησύχησε την Εφές. Οι Τούρκοι έδειξαν να είναι πιο σοβαροί, όπου με τη σωστή τους άμυνα και τις ορθολογικές επιθέσεις, πλησίαζαν όλο και πιο πολύ στο σκορ τους γηπεδούχους. Ακριβώς στα μισά της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν στο 53-38 υπέρ των Ισπανών, ωστόσο ένα σερί 12-0 από τους παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι έβαλε «φωτιά» στο ματς (53-50).

Η… δουλειά είχε γίνει για την Εφές από το προηγούμενο δεκάλεπτο (55-52), με την Κάχα να μην έχει… συνειδητοποιήσει το πώς απώλεσε το +18. Έτσι, οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό με τον καλύτερο τρόπο, κάνοντας ένα σερί 11-0, με το οποίο απέκτησαν διαφορά έξι πόντων (55-63). Το «ποτάμι δεν είχε γυρισμό» για τους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Μαχμούτι να έχουν φτάσει στο +10 (59-69), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, για να πάρουν τη νίκη η Εφές με το τελικό 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-30, 55-52, 64-76

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοσιόνι 11 (1), Μπιέλιτσα Μ. 2, Καμπέθας 12 (1), Σαν Εμετέριο 2, Πλάις 5, Χουέρτελ 2, Όλεσον 10 (2), Λάμπε 5 (1), Μπιέλιτσα Ν. 8, Κοζέρ 7 (1).

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 16 (2), Βούγιατσιτς 7, Ερντέν 9, Τουντσερί 2, Σιπ 6 (1), Γκονλούμ 10, Μπατίστα 9, Σαβάνοβιτς 7 (1), Λούκας 6, Γκιουλέρ 2.