Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Τυχερή η Ιντεπεντιέντε! (videos)

Η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα ήταν ανώτερη για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά αρκέστηκε στο εκτός έδρας 2-2 εναντίον της Ιντεπεντιέντε στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Στο τρίτο λεπτό ο 20άχρονος αμυντικός Ένζο Αντία άνοιξε το σκορ υπέρ των Χιλιανών με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια αντανακλαστικά, αλλά ο έλεγχος του κέντρου επανήλθε άμεσα στην Ουνιβερσιδάδ. Πάντως ο Κρίστιαν Τούλα ισοφάρισε στο 44ο λεπτό ολοκληρώνοντας φάση διαρκείας μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ακολούθησε το 2-1 στο 56ο λεπτό με αυτογκόλ του Χανς Μαρτίνεζ, που δεν κατεύνασε τους φιλοξενούμενους. Άλλωστε στο 70ό λεπτό ο Νίκολας Καστίγιο, που είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες, ισοφάρισε σε 2-2 και έδωσε πλεονέκτημα πρόκρισης στην Κατόλικα.
Νωρίτερα, η Σέρο Πορτένιο επικράτησε με 1-0 της Τίγκρε στην Παραγουάη. Ο Ρομπέρτο Νάνι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό και οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν το τέρμα του άλλοτε φορ της Ντιναμό Κιέβου μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.