Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Με όπλο την άμυνα!!

Με όπλο την άμυνα
Η Μάλαγα πήρε την τρίτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 67-62 της Άλμπα Βερολίνου στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, υποχρέωσαν την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να αποδώσει πολύ άσχημα επιθετικά, γνωρίζοντας έτσι την δεύτερή ήττα της στον όμιλο. Κάλογουεϊ (14π) και Σίμον (12π) οι κορυφαίοι των νικητών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και το +8 (22-14), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-16.

Η άμυνα της Άλμπα δεν είχε… προηγούμενο στην δεύτερη περίοδο, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις επτά πόντους σε δέκα λεπτά. Με πρωταγωνιστές τους Τόμσον και Αβντάλοβιτς, οι Γερμανοί έτρεξαν συνολικά ένα 20-7 και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι 34-29.

Αντιστροφή του σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μάλαγα να πληρώνει με το ίδιο νόμισμα την αντίπαλό της. Με σούπερ άμυνα, κράτησε την Άλμπα στους εννιά πόντους και σαν αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί με 47-43 στο 30΄.

Οι άμυνες χαλάρωσαν κάπως στα τελευταία δέκα λεπτά, με την Μάλαγα να φτάνει στη νίκη, χάρη σε τρίποντο του Γουίλιαμς 30’’ πριν το τέλος. Το σκορ έγινε 65-59 σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, με την ομάδα του Ρέπεσα να «αγκαλιάζει» ουσιαστικά τη νίκη και να φτάνει στο τελικό 67-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 29-34, 47-43, 67-62

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 12, Γουίλιαμς 6, Λίμα 9, Ουρτασούν 9, Κάλογουεϊ 14, Πέροβιτς, Γκιστ 7, Βάσκεθ 2, Χιμένεθ, Ζόριτς 7, Ντράγκιτς 1

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Αβντάλοβιτς 6, Σούλτσε 4, Σάφαρτζικ 14, Τόμσον 17, Τζέντοβιτς 4, Μιράλες 4, Γουντ 2, Ιντμπίχι 6, Μόρλεϊ 5