Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Ο ιδρώτας της… ασόβαρης Μπαρτσελόνα!!

Ο ιδρώτας της… ασόβαρης Μπαρτσελόνα
Για ένα ακόμα παιχνίδι από το ξεκίνημα της σεζόν, η Μπαρτσελόνα μπορεί να επικράτησε 85-82 της Παρτιζάν, αλλά δεν έπεισε. Οι «μπλαουγκράνα» έχτισαν στο τρίτο δεκάλεπτο μία διαφορά 15 πόντων που κατάφεραν να χάσουν μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Αφού έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι με το όλα του, τελικά το πήραν με πολύ ζόρι και ιδρώτα και έκαναν το τέσσερα στα τέσσερα στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Μετά από ένα ημίχρονο ντέρμπι (έληξε 37-37), οι «μπλαουγκράνα» πήραν τα ηνία του αγώνα. Έπαιξαν κοντά στο καλάθι, βρήκαν τα εύστοχα σουτ και από την περιφέρεια και προηγήθηκαν με διαφορά τέτοια (κοντά στους 15 πόντους σταθερά) που τους έδινε πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για την νίκη.

Τα μεγάλα σουτ από την περιφέρεια που πέτυχαν οι Σέρβοι αλλά και το… ασόβαρο πρόσωπο των Ισπανών έκαναν το ματς ντέρμπι. Το τελικό 85-82 έδωσε την Μπαρτσελόνα την νίκη αλλά για ένα ακόμα ματς έβγαλε στην επιφάνεια ένα σωρό προβλήματα για την ομάδα του Πασκουάλ.

Το ξεκίνημα στο ματς για την Μπαρτσελόνα ήταν πολύ καλό. Έτρεξε στο γήπεδο και πήρε πόντους από τον Χουέρτας που ήταν σε πολύ καλή μέρα. Η Παρτιζάν δεν είχε πολλές λύσεις και έτσι το 23-15 του πρώτου δεκαλέπτου, αποτύπωνε την εικόνα του αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Με… μπροστάρη τον Μούσλι και εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση από τους «μπλαουγκράνα», έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα του και εντέλει το έκαναν ντέρμπι. Με επιμέρους σκορ περιόδου, 22-14 για την Παρτιζάν, το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 37-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε και πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης. Βάζοντας στην εξίσωση του σκοραρίσματος και άλλους παίκτες (Ουάλας, Ναβάρο), πάτησε «γκάζι» και έφτασε γρήγορα στο 56-46. Οι «μπλαουγκράνα» περιόρισαν τον Μούσλι, έκοψαν τον… ρυθμό στην Παρτιζάν και έτσι η διαφορά για τους γηπεδούχους συνεχώς μεγάλωνε. Ο Τζαβάι πρόσθεσε ακόμα περισσότερες λύσεις κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα φαινόταν ότι «σφράγισε» την νίκη. Η Παρτιζάν όμως επέστρεψε στην διεκδίκηση στα τελευταία λεπτά, στηριζόμενη στα εύστοχα και συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε. Μείωσε σε 78-74, 2΄πριν το φινάλε και στην συνέχεια 84-82, αποδεικνύοντας ότι είναι πολύ σκληρό καρύδι.

Τελικά, η λύση για τους «μπλαουγκράνα» δόθηκε δια χειρός Τζαβάι και η νίκη ήρθε έστω και ιδιαίτερα δύσκολα με σκορ 85-82

Tα δεκάλεπτα: 23-15, 37-37, 67-55, 85-82

Μπαρτσελόνα(Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 24, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 15, Γιασικεβίτσιους 4, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 6, Ίνγκλς, Ραμπασέδα 3, Λόρμπεκ 3, Τζαβάι 16, Τόμιτς 4

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τόμας 4, Μιλουτίνοβ 4, Βέστερμαν 13, Λούσιτς 9, Μιλοσάβλιεβιτς 7, Γκάγκιτς 2, Μούσλι 14, Τζέκιτς, Γκόρντον 5, Άντουσιτς 7, Μπέρτανς 17