Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

Τύφλα να ‘χει ο Στίβεν Κινγκ!!

Τύφλα να ‘χει ο Στίβεν Κινγκ!
Αυτό ήταν πραγματικό θρίλερ! Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, η Μπάμπεργκ επικράτησε 92-90 της Παρτιζάν στην παράταση και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το Top16 από τον τέταρτο όμιλο.

Κορυφαίος ο Νάχμπαρ (23π), μοιραίος ο Μιλοσάβλιεβιτς που είχε την (διπλή) ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση σε «νεκρό» χρόνο, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Μπάμπεργκ ήθελε την νίκη απέναντι στην Παρτιζάν για να περάσει στο «Top16» και το έδειξε με το «καλημέρα». Προηγήθηκε 23-9 με κορυφαίο τον Γκόλντσμπερι και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη 25-13.

Οι Σέρβοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 (32-27 στο 15’). Ο Μπόστγιαν Νάχμπαρ όμως ήταν «ζεστός» και με 15 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, οδήγησε τους Γερμανούς με διαφορά ασφαλείας στα αποδυτήρια (47-35).

Ο Νάχμπαρ δεν έβαζε «φρένο», αλλά η διπλή απάντηση της Παρτιζάν λεγόταν Λούτσιτς-Γκόρντον. Με τους δύο παίκτες να έχουν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ντούκσο Βουγιόσεβιτς πλησίασε στους τέσσερις (63-59) και έμεινε κοντά μέχρι το 30’ (68-62).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Με δύο βολές του Μιλοσάβλιεβιτς, η Παρτιζάν ισοφάρισε 77-77, 1:45’’ πριν το τέλος και με 1/2 βολές από τον Λούτσιτς στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα (77-78). Ο Τζέικομπσεν ισοφάρισε με δική του βολή και με φόλοου κάρφωμα του Φορντ μετά την χαμένη δεύτερη, το σκορ έγινε 80-78 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Γερμανοί οδήγησαν τον Μιλοσάβλιεβιτς στην γραμμή με 2’’ να απομένουν, ο Σέρβος έχασε την πρώτη και επίτηδες (και) την δεύτερη, αλλά ο Γκόρντον πλήρωσε την Μπάμπεργκ με το ίδιο νόμισμα και με φόλοου κάρφωμα έστειλε το ματς στην παράταση (80-80).

Εκεί, οι παίκτες του Φλέμινγκ προηγήθηκαν με 92-89, 1’’ πριν το φινάλε αλλά υπέπεσαν σε (παρολίγον) μοιραίο λάθος, κάνοντας φάουλ πάνω στον Μιλοσάβλιεβιτς σε προσπάθεια για τρεις πίσω από το κέντρο. Ο Σέρβος έχασε την πρώτη βολή και από την στιγμή που έβαλε την δεύτερη, η συνέχεια ήταν προδιαγεγραμμένη. Η τρίτη βολή πήγε επίτηδες στο σίδερο με τον φόργουορντ της Παρτιζάν να παίρνει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ αλλά να αποτυγχάνει με σουτ να στείλει την αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση. Το τελικό 92-90 έστειλε την Μπάμπεργκ στο Top16, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 47-35, 68-62, 80-80
Παράταση: 92-90

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 4, Γκόλντσμπερι 9, Νάχμπαρ 23, Τάντα 5, Σμιντ, Νόιμαν, Φορντ 12, Ρόκμαν,Τζέικομπσεν 11, Γκαβέλ 16, Τσίρμπες 11, Ογκίλβι 1

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Μιλουτίνοφ 4, Βέστερμαν 16, Γκόρντιτς 3, Λούτσιτς 19, Μιλοσάβλιεβιτς 14, Μπογκντάνοβιτς 3, Γκάγκιτς 5, Μούσλι 6, Τσακάρεβιτς, Γκόρντον 14, Άντουσιτς, Μπέρτανς 6