Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

Σούπερ ανατροπή, χωρίς αντίκρισμα!!

Σούπερ ανατροπή, χωρίς αντίκρισμα
Η Πρόκομ πέτυχε την δεύτερή της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας με φοβερή ανατροπή επί της Σιένα στην Ιταλία (95-88), αλλά έμεινε τελευταία στον όμιλο, ενώ παράλληλα η ομάδα του Λούκας Μπάνκι τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Επέστρεψαν από το -28 οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας κορυφαίους τους Μπλάσινγκεϊμ (26π) και Κοστσάρεκ (20π), ενώ κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στα ριμπάουντ (62-31!).

Με τον Ράσιτς (9 πόντους με τρία τρίποντα) και τον Μπόμπι Μπράουν (11 πόντους) να κάνουν «όργια» στην πρώτη περίοδο, η Σιένα δεν άφησε περιθώρια στην Πρόκομ. Προηγήθηκε 24-8 στο 6’ και παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη 26-13.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του παιχνιδιού, είναι το γεγονός πως η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να χρειαστεί να σκοράρουν οι πρώτοι σκόρερ της πρώτης περιόδου (Ράσιτς, Μπράουν). Με ένα 14-0, το σκορ έγινε 40-13, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 51-28, έχοντας 10/18 τρίποντα…

Η διαφορά έφτασε και στο +28 (58-30) αλλά κάπου εκεί η Πρόκομ… ξύπνησε! Με φοβερή άμυνα, «έτρεξε» σερί 22-5 και πλησίασε στους 11 στο 30ο λεπτό (63-52). Μπλάσινγκεϊμ και Μαχάλμπασιτς ήταν οι πρωταγωνιστές στο «comeback» των φιλοξενούμενων.

Η αντεπίθεση δεν έμεινε στη μέση από τους Πολωνούς, που εξακολούθησαν να παίζουν καλή άμυνα και κράτησαν τους Ιταλούς μόλις στους 13 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Πόνιτκα μάλιστα έδωσε με τρίποντο το προβάδισμα 1:27’’ πριν το φινάλε στην Πρόκομ (76-73) αλλά ο Μπόμπι Μπράουν με δικό του σουτ έξω από τα 6.75, έστειλε το ματς στην παράταση (76-76).

Τελικά η τεράστια ανατροπή ολοκληρώθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Με σούπερ επίθεση η Πρόκομ και παράλληλα «τρύπια» άμυνα από την Σιένα (19 πόντους σε πέντε λεπτά), οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα έφτασαν στη νίκη με 95-88.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-28, 63-52, 76-76
Παράταση: 88-95

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 23, Εζέ 3, Καραρέτο 9, Ράσιτς 9, Κανγκούρ 8, Σανικίτζε 4, Ρες 8, Όρτνερ 4, Λεκταλέρ 4, Τζάνινγκ 11, Χάκετ 1, Μος 4

Πρόκομ (Κεμζούρα): Παμούλα, Βίτκα, Ρόστσικ 1, Μπλάσινκγεϊμ 26, Άκερ, Μαχάλμπασιτς 18, Πόνιτκα 14, Κοστσάρεκ 20, Στσότκα 10, Ρίτσαρντς 3, Χρίτσανιουκ 3

*Ο Μάρκο Καραρέτο έγινε ρέκορντμαν ευρωπαϊκών συμμετοχών με τη φανέλα της Σιένα (126) και βραβεύτηκε από τον πρόεδρος της ομάδας, Φερντινάντο Μινούτσι.