Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

Σιγά μην την έχανε…!!

Σιγά μην την έχανε…
Ο Παναθηναϊκός της έκανε το… χατίρι αφήνοντας της το πεδίο ελεύθερο για την πρώτη θέση και η Ρεάλ δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη.

Οι Μαδριλένοι, κάνοντας επίδειξης ισχύος, επικράτησαν για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague της -αδιάφορης- Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 91-60, καπαρώνοντας την πρωτιά στον Α’ όμιλο της διοργάνωσης.

Αυτό τοποθετεί τη «βασίλισσα» στον Ε’ όμιλο για το Top 16 όπου βρίσκονται και οι «πράσινοι».

Και οι 12 παίκτες του Πάμπλο Λάσο σκόραραν, με κορυφαίο εξ αυτών τον Κάρολ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μόνο στο ξεκίνημα πήραν προβάδισμα οι Σλοβένοι με τους γηπεδούχους να φορτσάρουν γρήγορα και να παίρνουν κεφάλι αλλά και προβάδισμα 10 πόντων (22-12). Δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Στη δεύτερη περίοδο συνέχισαν να «χτίζουν» τη διαφορά τους και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 21 πόντων (48-27).

Οι παίκτες του Λάσο δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμα και στο +31 (66-35). Κι αν η λογική έλεγε ότι στην τελευταία περίοδο, θα έκαναν συντήρηση δυνάμεων έχοντας εξασφαλίσει νίκη και πρωτιά, εκείνοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διασύροντας την Ολίμπια με 91-60. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι για περισσότερα από πέντε λεπτά με τη διαφορά σε εκείνο το σημείο να φτάνει στο +37 (87-50).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-27, 68-46, 91-60

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 8 (2), Φερνάντεθ 4, Σουάρεθ 5 (6 ριμπάουντ), Ρέγες 6, Μίροτιτς 11, Ροντρίγκεθ 5 (1), Ερνανγκόμεθ 4, Χετσχάιμερ 4, Μπέγκιτς 11, Κάρολ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιούλ 14 (2), Σλότερ 2

Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Φιλιπόφσκι): Ρούπνικ 7 (1), Πρέπελιτς 4 (1), Μπλάζιτς 9 (1), Σάλιν, Μούριτς 11, Μπέινς 13 (8 ριμπάουντ), Μπούμπντιτς 2, Μότσνικ 3 (1), Σουλεϊμάνοβιτς 2, Όμιτς 9 (6 ριμπάουντ).