Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

Μίλος είναι και… γυρίζει Μπάρτσα!!

Μίλος είναι και… γυρίζει Μπάρτσα
Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος, το οποίο έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ, η ομάδα τη Μόσχας υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην πρώτη της ήττα (78-75) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι πρωταθλητές Ρωσίας πήραν την… άτυπη ρεβάνς για τη συντριβή του πρώτου γύρου (81-60), ωστόσο δεν κατάφεραν υπερκαλύψουν τη διαφορά, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Κρστιτς με 15 πόντους, για να τον ακολουθήσει ο Τεόντοσιτς με 13 και ο Ουίμς να προσθέτει άλλους 12. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ναβάρο, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους.

Με… εκδικητικές τάσεις, για την ήττα στον πρώτο γύρο, ξεκίνησε το ματς η ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Μόσχας έτρεψε ένα σερί 7-0 μέσα σε λίγα λεπτά, το οποίο στη συνέχεια τη έδωσε την ευκαιρία να εκτοξεύσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (3-13). Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ωστόσο η είσοδος οι Ναβάρο και Μάικλ συμμάζεψαν τα πράγματα για την Μπαρτσελόνα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει το 19-24. Το… σόου των δύο, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Καταλανούς να κάνουν ένα σερί 14-0 και να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα (40-36). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έδειξαν την ίδια συνέπεια, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-41.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν περισσότερη προσήλωση στην άμυνα στην τρίτη περίοδο. Για το λόγο αυτό, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να σημειώσει μόλις 11 πόντους και την ΤΣΣΚΑ μόλις 14 (58-55). Στο ίδιο μοτίβο, συνεχίστηκε το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ, αλλά τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (66-62). Όμως, η ομάδα της Μόσχας έγινε… αγνώριστη στα τελευταία λεπτά, όπου με το τρίποντο του Τεόντοσιτς πήρε το προβάδισμα (74-71), το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος (78-75).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 47-41, 58-55, 75-78.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 11 (1), Ναβάρο 17 (3), Γιασικεβίτσιους, Ουάλας 3 (1), Ινγκλις 6 (1), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 11 (1), Τζαβάι, Μάικλ 11 (1), Τόμιτς 12.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοτσιτς 13 (1), Μίτσοβ 3 (1), Τζάκσον 7 (1), Κρστιτς 15, Ουίμς 12, Κρίστμας 3 (1), Καούν 14, Κριάπα 11 (1), Πονκράσοφ.