Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Επιβλητικό φινάλε για τον Ολυμπιακό!!

Επιβλητικό φινάλε για τον Ολυμπιακό
«Αντίο» στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος για το 2012 με τον καλύτερο δυνατό τρόπο είπε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι», έκαναν επίδειξη ισχύος, με αντίπαλο τον Ηλυσιακό επικρατώντας με το ευρύ 113-75 για την 10η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Το 10/10 έκαναν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στα πρώτα 15 λεπτά παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι που δεν άντεξαν στην συνέχεια στην πίεση των πρωταθλητών Ελλάδας.

Δεν αγωνίστηκαν Άντιτς και Περπέρογλου προκειμένου να ξεκουραστούν, ενώ «ανάσες» πήρε ο Βασίλης Σπανούλης ενόψει της απαιτητικής συνέχειας εντός και εκτός συνόρων.

Πλουραλισμός στην επίθεση για τους νικητές με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων (Σλούκας, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης, Παπανικολάου). Ο Στόγκλιν ξεχώρισε για τους «κιτρινόμαυρους».

Ντεμπούτο με τα "ερυθρόλευκα" για τον νεαρό Γεωργάκη ο οποίος μάλιστα σκόραρε.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και με καλή άμυνα και κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Γιώργο Πρίντεζη δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο +12 (15-3). Στη συνέχεια όμως οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν δυσλειτουργία στην άμυνα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους με επιμέρους 11-2 να πλησιάσουν στον πόντο (19-18) και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου να ισοφαρίσουν σε 21-21. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με οκτώ (38-30), όμως και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να επιστρέψουν μειώνοντας στο καλάθι (40-38). Εκεί κάπου οι παίκτες του Μπαρτζώκα φόρτσαραν, έπαιξαν καλά στην άμυνα και κάνοντας το 15-5 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 12 πόντων (55-43).

Σοβαρός μπήκε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «χτίσει» σταδιακά διαφορά ασφαλείας. Παίζοντας συγκεντρωμένα και τρέχοντας σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +24 (82-58) με την ολοκλήρωση των 30’. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +40 (113-73) και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 113-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 55-43, 82-58, 113-75

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9 (3 κλεψίματα), Λο, Σπανούλης 2, Σλούκας 13 (3/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Μαυροειδής 7, Πάουελ 14, Γκετσεβίτσιους 17 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Πρίντεζης 24, Παπανικολάου 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάντζαρης, Γεωργάκης 5, Κατσίβελης 4

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης 2, Αποστολίδης 5, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 12 (1), Αντωνάκης 7 (1), Βαρνάβας, Σπυριδωνίδης, Τζόουνς 13 (16 ριμπάουντ), Παραγυιός 2, Στόγκλιν 32 (3)