Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Επίκειται… συμφόρηση!!

Επίκειται… συμφόρηση!
Η Ναϊμέγκεν «φρέναρε» την Αϊντχόφεν (1-1), η οποία βρίσκεται ακόμα στην κορυφή της Eredivisie (μετά από 17 αγωνιστικές) αλλά έχει συγκάτοικο την Τβέντε και ίσως από αύριο την Φίτεσε.

Σημαντική νίκη για την Άλκμααρ, που νίκησε 2-1 την Τσβόλε και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις. Ισοπαλίες δίχως τέρματα ανάμεσα σε Γκρόνινγκεν-Φένλο και Ρόντα-Μπρέντα.

Ο Ζάνκα έκανε το 1-0 για την Αίντχόφεν, αποτέλεσμα που κρατούσε μέχρι και το 80ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Πάλσον έφερε το παιχνίδι στα ίσα, χαρίζοντας τον βαθμό στη Ναϊμέγκεν και έτσι η Αϊντχόφεν έφτασε τους 37, όσους και η Τβέντε.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Άλκμααρ, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Τσβόλε. Ο Άλτιντορ έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του, με γρήγορο γκολ στο 2ο λεπτό και με ακόμα ένα στο 33’. Η Τσβόλε το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 57ο λεπτό με τον Άβντιτς αλλά όχι τίποτα περισσότερο από αυτό. Οι φιλοξενούμενοι έτσι απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη και βρίσκονται στο +4 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Γκρόνινγκεν και Φένλο έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που βόλεψε περισσότερο τους γηπεδούχους, που αγωνίζονταν από το 7’ με δέκα παίκτες.

«Λευκή» ισοπαλία και στο Ρόντα-Μπρέντα, με τις δύο ομάδες να μένουν κολλημένες στην ουρά της βαθμολογίας.