Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Θορν και ξερός… Ξανά!!

Θορν και ξερός… Ξανά!
Την τέταρτή του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε το Περιστέρι το οποίο επικράτησε του Κολοσσού στην παράταση με 91-89 (78-78 κ.α.), για την 10η αγωνιστική.

Πρωταγωνιστής ο Ντουάιτ Θορν ο οποίος έβαλε μεγάλο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αυτό βέβαια δεν είναι… πρωτόγνωρο για τον Αμερικανό καθώς ήταν εκείνος που είχε χαρίσει το «τρίποντο» στην ομάδα του στο φινάλε και στο ματς με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Κορυφαίοι για τους νικητές Πέτρουλας και Θορν. Ο Χάτεν ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κολοσσός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και που κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, καθώς ήταν ελαφρώς πιο εύστοχος (16-20). Στην αντεπίθεση πέρασαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 10-3 κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά (29-28). Με σερί 7-0 απάντησε ο Κολοσσός ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα δέκα πόντων (34-44).

Έπειτα από έξι αποτυχημένες προσπάθειες από τα 6,75μ. στο πρώτο μέρος, ήρθε το πρώτο τρίποντο στο ματς για το Περιστέρι από το Παπαντωνίου. Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη από εκεί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Αρχικά ισοφάρισαν σε 52-52 και στη συνέχεια προηγήθηκαν (59-57) με τους «θαλασσί» ωστόσο να φέρνουν με τον Κουμπούρα το παιχνίδι στα ίσια (62-62) με την ολοκλήρωση των 30’. Εναλλαγές στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +6 δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη και το Περιστέρι να ισοφαρίζει σε 78-78. Ούτε ο Χάτεν από τη μία ούτε ο Θορν από την άλλη μπόρεσαν να χαρίσουν τη νίκη στις ομάδες τους με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Πόντο-πόντο ο αγώνας με τον Καλαμπόκη με δύο βολές να κάνει το 88-89 15’’ πριν το τέλος. Ψυχρός… εκτελεστής ο Θορν σηκώθηκε από την περιφέρεια και ευστοχώντας σε τρίποντο χάρισε -ξανά- πανηγυρικά τη νίκη στην ομάδα του καθώς ο Καλαμπόκης αστόχησε για τον Κολοσσό σε λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78 (κ.α.), 91-89

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 15 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κομποδιέτας 12 (1), Θορν 16 (1), Κανονίδης 11 (1), Μάντζαρης 3, Ουίλιαμς 12 (7 ριμπάουντ), Χάινς 4, Πέτρουλας 17 (7 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 1, Ψαρόπουλος, Λάκκας, Ζούμπος

Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλλής 5 (1), Κουμπούρας 5, Χάτεν 20 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 18 (2), Ντέντι 20 (8 ριμπάουντ), Κουκουλάς 6, Λάνγκφορντ 6, Τσαλδάρης 9 (1), Δάνας