Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Δεν γινόταν διαφορετικά!!

Δεν γινόταν διαφορετικά!
Στη κορυφή της Ligue 1 ανέβηκε η Μαρσέιγ –προσωρινά- επικρατώντας με σκορ 1-0 της Τουλούζ, σε ματς για τη 18η αγωνιστική, το οποίο οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 9 παίκτες, ενώ οι Μασσαλοί έχασαν πέναλτι με τον Α. Αγιού.

Το πρώτο ημίχρονο τα είχε… όλα εκτός από γκολ! Στο 27’ ο Εμπενγκέ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος πάνω στον Αμαλφιτανό, αφήνοντας την Τουλούζ με 10 παίκτες. Ωστόσο, υπήρξαν και… χειρότερα στη συνέχεια για τους γηπεδούχους. Στο 38’ η Μαρσέιγ κέρδισε πέναλτι, ύστερα από την ανατροπή του Τζ. Αγιού από τον Ταμπανού, ωστόσο ο αδερφός του Αντρέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Αχαμαντά.

Ένα λεπτό πριν λήξη τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, η Τουλούζ έμεινε με εννιά παίκτες, καθώς ο Ταμπανού, όπως και ο Εμπενγκέ, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Τελικά, τη λύση στη Μαρσέιγ έδωσε ο Ζινιάκ με ένα όμορφο τέρμα στο 68ο λεπτό, μ το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος και τους Μασσαλούς να ανεβαίνουν στην κορυφή της Ligue 1 μαζί με τη Λιόν.

πηγή: gazzetta.gr