Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Με τον Ντούσκο οδηγό!

Τη δεύτερή της νίκη στον Ε’ όμιλο του Top 16 της Euroleague πέτυχε η Εφές Αναντολού επικρατώντας στην έδρα της της Άλμπα Βερολίνου με 71-62.

Με τον Ντούσκο οδηγό
Με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να δίνει λύσεις σε κρίσιμες στιγμές, η Εφές Αναντολού πέτυχε τη δεύτερή της νίκη στην Euroleague.

Ο τουρκικός σύλλογος επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Άλμπα Βερολίνου με 71-62 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της διοργάνωσης, αφήνοντας χωρίς ροζ φύλλο αγώνα τα «άλμπατρος» που είναι και ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού.

Πόντο-πόντο βάδιζαν Εφές και Άλμπα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται προς το τέλος του δεκαλέπτου στο +6 (13-19) αλλά τον Σιπ να μειώνει από τα 6,75μ. σε 16-19.

Περισσότερα από τρία λεπτά χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι για να σκοράρουν στη δεύτερη περίοδο δεν τους κόστισε ωστόσο (19-21). Συνεχίστηκε η μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με τον τουρκικό σύλλογο χάρις σε σερί 6-0 και τρίποντο του Τουντσερί να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα πέντε πόντων, 35-30.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Άλμπα και με επιμέρους 8-2 πέρασε μπροστά (37-38). Με δικό της 10-2 απάντησε η Εφές (47-40). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μάλιστα έφτασε την υπέρ της διαφορά, στο +8 (52-44) ενώ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου βρέθηκε στο +11 (58-47). Αντέδρασε με σερί 7-0 η γερμανική ομάδα μειώνοντας σε 58-54, ο Σαβάνοβιτς όμως πήρε το… όπλο του για λογαριασμό των Τούρκων. Με επτά δικούς του πόντους η Αναντολού πήρε και πάλι προβάδισμα οκτώ πόντων (65-57) κλειδώνοντας τη νίκη. Ο Τουντσερί διαμόρφωσε το τελικό 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-30, 52-44, 71-62

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (3), Βούγιατσιτς 10 (1), Μπατούκ, Ερντέν 2, Τουντσερί 11 (3), Σιπ 5 (1), Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 15 (1), Λούκας 8, Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σάφαρτζικ 4, Τόμπσον 15 (11 ριμπάουντ), Μπάιρς 4, Ντζέντοβιτς, Μιράγες 6, Έργουιγκ, Γουντ 10 (2), Φόστερ 11 (3), Ιντμπίχι 10, Μόρλεϊ 2