Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Το απόλυτο η Σιένα!

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι για το TOP-16 της Ευρωλίγκας η Σιένα μέσα στην έδρα της πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη 82-76 απέναντι στη Χίμκι και έκανε το 3/3 στον 6ο όμιλο.

Το απόλυτο η Σιένα
Παιχνίδι με μεγάλες συγκινήσεις ανάμεσα στη Σιένα και την Χίμκι στην Ιταλία για τον 6ο όμιλο, που συμμετέχει και ο Ολυμπιακός, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη μεγάλη νίκη 82-76 και να έχουν το απόλυτο στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στο παιχνίδι, ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά η Σιένα έκανε την αντεπίθεσή της και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα.

Μεγάλο παιχνίδι για τους γηπεδούχους απο τον Μπόμπι Μπράουν με 20 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Τόμας Ρες με 16 πόντους.

Η Χίμκι ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει αρκετά τα επιθετικά ατού της Σιένα και διατηρούσε το προβάδισμα σε όλη τη πρώτη περίοδο. Οι Ρώσοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 27-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Χίμκι να συνεχίζει στον ίδιο πολύ καλό ρυθμό και να διατηρεί πάντα το υπέρ της προβάδισμα. Ωστόσο, οι Ιταλοί προς το τέλος της περιόδου κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με τους Ρώσους να προηγούνται 41-39.

Μεγάλο ντέρμπι στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι- χέρι στο σκοράρισμα και το προβάδισμα να πηγαίνει μία στη Σιένα και μία στη Χίμκι. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσες τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 60-60.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η τέταρτη περίοδος με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, αλλά τη Σιένα στο τέλος να είναι πιο αποφασιστική και να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 82-76, που την διατηρεί αήττητη στο TOP-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-41, 60-60, 82-76

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 20, Εζέ, Καραρέτο, Ράσιτς 3, Κανγκούρ 6, Σανικίτζε 11, Ρες 16, Όρτνερ, Λεχτάλερ, Γιάνινγκ 12, Χάκετ 4, Μος 10

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 5, Φριτζόν 9, Κόπονεν, Βιάλτσεφ 5, Λόντσαρ 12, Ρίβερς 13, Μόνια 11, Χοστόφ, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 10, Ντέιβις 11, Νίλσεν