Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Νέο έτος… νέος Άρης!

Τη δεύτερή του νίκη στο 2013 πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας εκτός έδρας της Καβάλας με 85-77.

Νέο έτος… νέος Άρης
Η αγωνιστική του εικόνα λίγο πριν φύγει το 2012 δεν ήταν η ιδανική. Ο Άρης ωστόσο φαίνεται πως επέστρεψε με το νέο έτος ανανεωμένος και βελτιωμένος πετυχαίνοντας τη δεύτερή του νίκη, σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Οι «κίτρινοι» αν και δυσκολεύτηκαν επικράτησαν στο κλειστό της Καλαμίτσας της Καβάλας με 85-77 σε παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Με τη νίκη τους αυτή έφτασαν τις πέντε στο πρωτάθλημα και βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Πελεκάνος ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ακόμα τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο κλειστό της Καλαμίτσας και βρέθηκε στο +6 (1-7) με τους γηπεδούχους να περνούν αμέσως στην αντεπίθεση και με επιμέρους 10-3 να παίρνουν προβάδισμα (11-10). Τα εξαιρετικά ποσοστά των «κίτρινων» όμως δεν τους επέτρεψαν να χαρούν πολύ καθώς όχι μόνο ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ αλλά έφτασαν τη διαφορά στο +12 (16-28). Μείωσε με τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου ο Μίτροβιτς (19-28).

Η Καβάλα πίεσε στο δεύτερη περίοδο και παρότι αρχικά οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έδειχνα να μην χάνουν τον έλεγχο (26-36), κατάφερε τελικά να ροκανίσει τη διαφορά και λίγο πριν το ημίχρονο να ισοφαρίσει με τρίποντο του Ατσάρα σε 44-44. Απάντησε ο Πάσαλιτς αμέσως για τον Άρη, οδηγώντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με σκορ 44-47.

Μάχη πόντο-πόντο έδωσαν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο με πότε τους μεν και πότε τους δε να προηγούνται και τελικά τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο τέλος ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (62-64). Υπνωτισμένη έμοιαζε η Καβάλα που δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο για το καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όχι όμως και οι «κίτρινοι» οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τη δυστοκία των αντιπάλων τους ξαναβρέθηκαν στο +11 (66-77). Εκεί κάπου ανέλαβε δράση ο Γκαγκαλούδης ο οποίος ήταν πρωταγωνιστής στο επιμέρους 9-2 της ομάδας του (75-79). Όμως οι δύο χαμένες βολές του Καλαμπάκα που ακολούθησαν και το χαμένο τρίποντο του έμπειρου γκαρντ δεν επέτρεψαν στην Καβάλα να κάνει την ανατροπή, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 44-47, 62-64, 77-85

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 11, Αράπης, Καλαμπάκας 10 (2), Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 10, Γκράντι 6 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 6 (2), Γκαγκαλούδης 11 (1), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 11 (7 ριμπάουντ), Ατσάρα 12 (2)

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 10 (3), Χαντ 15 (1), Πελεκάνος 19 (1), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 12 (9 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 10 (1), Τσακαλέρης