Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Στο σπίτι του δεν χάνει!

Αήττητη διατήρησε την έδρα του ο ΠΑΟΚ επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 68-61, για την 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Στο σπίτι του δεν χάνει
Τo 6/6 στο PAOK Sports Arena έκανε ο ΠΑΟΚ ο οποίος νίκησε το Σάββατο τον Απόλλωνα Πάτρας με 68-61,, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», κατάφερε να διατηρήσει αήττητη την έδρα του, παίρνοντας παράλληλα το ένατό του ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Οι γηπεδούχοι αν και απειλήθηκαν στο πρώτο μέρος, παίζοντας πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο, έφτασαν σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χαριτόπουλος (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Ο Αργυρόπουλος ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Έσπασαν τα καλάθια οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ματς με αποτέλεσμα να σκοράρουν από 4 πόντους σε κάτι περισσότερο από επτά λεπτά. Στο τελευταίο δίλεπτο ωστόσο ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο εύστοχος στο παρκέ παίρνοντας μάλιστα και ελαφρύ προβάδισμα (13-9).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ακόμα και στο +7 (18-11) με τους Πατρινούς όμως να αντιδρούν άμεσα και με επιμέρους 10-2 να παίρνουν για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα (18-19). Η αστοχία τους όμως στη συνέχεια επέτρεψε στους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να ξαναπεράσουν μπροστά και να φτάσουν στο ημίχρονο με πλεονέκτημα έξι πόντων (32-26).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε συγκεντρωμένος στο δεύτερο μέρος και παρά την προσπάθεια της ομάδας του Νίκου Βετούλα κατάφερε σταδιακά να «χτίσει» διαφορά η οποία λίγο πριν την ολοκλήρωση των 30’ έφτασε τους 13 πόντους (50-37). Οι Αχαιοί προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να κάνουν την ανατροπή πιέζοντας τους γηπεδούχους, όμως εκείνοι δεν είχαν την πρόθεση να… χαρίσουν «δικό τους» παιχνίδι, φτάνοντας στο τελικό 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 32-26, 50-39, 68-61

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ, Κασελάκης 6 (1), Χαραλαμπίδης 17 (1), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4 (3 κοψίματα), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 6 (12 ριμπάουντ), Καλλές, Λιάπης, Χαριτόπουλος 18 (7 ριμπάουντ)

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 14 (1), Αργυρόπουλος 14 (4 ασίστ), Καπερώνης 5 (1), Γκραντ 6, Θανόπουλος, Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Ζαφείρης, Μολφέτας 2, Τέρνερ 2, Κρόλο 2