Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Τι Ρεάλ, τι Παναθηναϊκός!!

Όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό, έτσι και σε αυτό με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η Ζαλγκίρις Κάουνας αστόχησε στο τελευταίο σουτ, με τους Μαδριλένους να κάνουν τελικά το 3/3 με το 75-74.

Τι Ρεάλ, τι Παναθηναϊκός!
Η «βασίλισσα» τα χρειάστηκε.

Ωστόσο την έσωσε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με το τρίποντο που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 2,5’’ πριν το τέλος (75-74), με τους Λιθουανούς να αστοχούν στο τελευταίο σουτ με τον Πόποβιτς και να διαμαρτύρονται σε νεκρό χρόνο για φάουλ του Ρούντι Φερνάντεθ στον Γιανκούνας.

Το απόλυτο έχει πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο του Παναθηναϊκού, ενώ από την άλλη οι Λιθουανοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους.

Οι Λιθουανοί μπήκαν πιο «ζεστά» και προηγήθηκαν 7-0 νωρίς. Μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, η Ζαλγκίρις κρατούσε μια καλή διαφορά, όντας μπροστά 16-7 (5’). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +10, ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης επανήλθε (μερικώς) με συνεχόμενους πόντους από τον Γιούλ, για το 18-23.

Με τον Πότσιους να βάζει 6 σερί πόντους, η «βασίλισσα» έφτασε απόσταση αναπνοής (24-25), ενώ στο 14’ οι Ισπανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 29-28. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι, με τους Μίροτιτς και Πόποβιτς να σκοράρουν εκατέρωθεν για να κλείσει το ημίχρονο με 40-38 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Το show των Μίροτιτς και Πόποβιτς για Ρεάλ και Ζαλγκίρις αντίστοιχα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς αμφότεροι σκόραραν για το 50-49 υπέρ των φιλοξενούμενων. Από το 26’ ως το 30’ μπήκαν μόλις 7 πόντοι συνολικά, με την αστοχία και τα λάθη να δίνουν τη δικής τους… νότα στο ματς και τα πάντα να παραμένουν ρευστά με το 54-52 υπέρ των Μαδριλένων.

Το ματς είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι. Και συνέχισε να είναι, καθώς το σκορ στο 35’ ήταν ισόπαλο με 62-62. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η Ρεάλ πήρε προβάδισμα με 4 πόντους (67-63) χάρη σε 5 σερί πόντους από τον Γιουλ. Ο Λαφαγέτ όμως δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει και με δυο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην Ζαλγκίρις με 68-67 (38’). Ο προπονητής της Ρεάλ επέλεξε να στείλει στη γραμμή των βολών τους φιλοξενούμενους, 8'' πριν το τέλος, με τον Λαφαγιέτ να βάζει μπροστά την ομάδα του με 74-72. Εν τέλει ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ευστόχησε από τη γωνία σε τρίποντο, 2.5'' πριν τη λήξη για το τελικό 75-74, με τον Πόποβιτς για τους ηττημένους να αστοχεί στο buzzer beater.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-40, 54-52, 75-74

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντρέιπερ 3, Ρούντι 10, Πότσιους 6, Σουάρεθ 5, Ρέγες 6, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 8, Χέτσχεϊμερ 2, Μπέγιτς 2, Κάρολ 4, Γιουλ 10, Σλότερ 2

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ντάρντερ 6, Τζάαμπερ 3, Πόποβιτς 21, Γιουσκεβίτσιους, Λίπκεβίτσιους, Γιανκούνας, Ντέλας 4, Κουζμίνσκας, Λαφαγέτ 13, Καουκένας 11, Φουτ 8, Ξ. Λαβρίνοβιτς 8