Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

Σταθερά τέταρτη η Νις!

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Νις νίκησε 2-0 τη Ρεμς για την 26η αγωνιστική του Σαμπιονά και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Σταθερά τέταρτη η Νις
Επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή της κατάσταση, η Νις ξεπέρασε εύκολα και το εμπόδιο της Ρεμς (2-0), κάνοντας άλλο ένα βήμα για την έξοδό της στην Ευρώπη. Αυτό ήταν το τέταρτο παιχνίδι χωρίς ήττα για τους γηπεδούχους, που παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν την ένατη νίκη τους σε δεκατρία εκτός έδρας παιχνίδια, παρέμειναν οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Εσερίκ, που εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μποσέτι από τον Τακαλφρέντ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη σε ό,τι αφορά τη διάθεση, αλλά δεν ήρθε κάποιο άλλο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν συντριπτική υπεροχή και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον σκόρερ, αλλά και τους Μποσέτι και Αμπριέλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νις μπήκε με διάθεση να «καθαρίσει» το παιχνίδι και δημιούργησε τις προϋποθέσεις, χωρίς, ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει. Το έργο της έγινε πιο εύκολο, καθώς στο 67’ η Ρεμς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαντί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά, το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 85’ με τον Σιβελί, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 2-0.