Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

Έπαιξε με την… φωτιά η Ρεάλ!

Τα… χρειάστηκε, αγχώθηκε, ωστόσο αυτό που μένει είναι η νίκη. Και η Ρεάλ Μαδρίτης τα κατάφερε κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, της οποίας επικράτησε 77-72.

Έπαιξε με την… φωτιά η Ρεάλ
Δεν έκανε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση. Ούτε καν καλή για το επίπεδό της.

Ωστόσο, αυτό που μετράει είναι το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα σε 8 αγώνες της Ρεάλ Μαδρίτης, που νίκησε, έστω και δύσκολα, την Άλμπα Βερολίνου με 77-72 για το Top-16 της Ευρωλίγκας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Μαδριλένους για να... καθαρίσουν την μπουγάδα και να φτάσουν στο τρίποντο που είχαν για πρώτους σκόρερ τους Κάρολ (16π.) και Ρούντι (14π.).

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας «ζεστό» τον Μίροτιτς και προηγήθηκε 10-2. Ο διεθνής Σέρβος συνέχιζε το… βιολί του και με 8 προσωπικούς πόντους, η ομάδα του συνέχισε να είναι μπροστά με 15-9 στο 6’. Οι Μαδριλένοι διατήρησαν αυτό το υπέρ τους +6 κόντρα στην Άλμπα με το τέλος της περιόδου (20-14).

Οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και άνοιξαν λίγο ακόμη τη διαφορά με το 27-19. Μάλιστα, τρία λεπτά πρινο το ημίχρονο, η Ρεάλ έφτασε και στο +11, με 34-23, καθώς αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν στόχο. Όμως, οι Γερμανοί δεν ήταν διατεθειμένοι να μην… πολεμήσουν και με σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο, πήγαν στα αποδυτήρια μόλις ένα πόντο πίσω, 34-33.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (35-34). Το παιχνίδι είχε γίνει για τα καλά ντέρμπι, η Ρεάλ είχε «κολλήσει» και η Άλμπα συνέχισε να βρίσκεται μπροστά, χάρη στα τρίποντα με 45-42. Χαρακτηριστικό πως το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε την Άλμπα να είναι σε θέση οδηγού με 50-48!

Οι παίκτες του Λάσο, αφυπνίστηκαν. Με σερί 11-3, το εις βάρος τους 48-50, μετατράπηκε σε 59-53 υπέρ τους, με την άμυνα να έχει «σφίξει» και τους Γερμανούς να μην μπορούν να βρουν εύκολα λύσεις. Γρήγορα-γρήγορα η Ρεάλ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφιο αριθμό διαφοράε (66-56), εκμεταλλευόμενη και τα 5 ομαδικά φάουλ της αντιπάλου της από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι δεν το παράτησαν και μείωσαν στους 3, 35’’ πριν το τέλος (75-72)! Εν τέλει, οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με το τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 34-33, 48-50, 77-72

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρούντι 14, Πότσιους 2, Σουάρεθ 6, Ρέγες 11, Μίροτιτς 12, Ροντρίγκεθ 2, Χέτσχεϊμερ 7, Μπέγιτς 4, Μάρτιν, Κάρολ 16, Γιουλ 2, Σλότερ 1

Άλμπα Βερολίνου: Σούλτζε 3, Νέι, Σάφαρτζικ 8, Τόμπσον 14, Μπάιαρς 5, Ντζέντοβιτς 4, Μιράγες 9, Γουντ 11, Φόστερ 7, Ιντμπίχι 11, Μόρλεϊ