Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013

«Ίδρωσε», αλλά προκρίθηκε η Γαλατά!

Η Γαλατασαράι θα είναι η αντίπαλος της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να επικρατεί 81-68 της Μπάνβιτ στην παράταση.

«Ίδρωσε», αλλά προκρίθηκε η Γαλατά
Κάθε άλλο παρά εύκολα προκρίθηκε η Γαλατασαράι εις βάρος της Μπάνβιτ στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (57-44), ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 19-6 στην τέταρτη, έστειλαν το ματς στην παράταση (63-63).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπάνβιτ πήρε το προβάδισμα (66-65), ωστόσο η «απάντηση» της Γαλατασαράι ήταν ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +10 (66-76), όπου εκεί ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 81-68. Κορυφαίος για την «Τσιμπόμ» ήταν ο Τζαμόντ Γκόρντον με 29 πόντους, με τον Κάρλος Αρόγιο να σημειώνει άλλους 14. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέιβις Τζούνιορ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 31-37, 44-57, 63-63 (κ.α.) 68-81 (παρ.).