Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2013

Heat, όνομα και πράγμα…!

Με την τριπλέτα Τζέιμς, Μπος και Γουέιντ σε μεγάλα κέφια, οι πρωταθλητές Χιτ νίκησαν 117-104 τους Μπλέιζερς και έφτασαν τις έξι συνεχόμενες νίκες στο ΝΒΑ.

Heat, όνομα και πράγμα…
Οι πρωταθλητές του ΝΒΑ, Μαϊάμι Χιτ τα «βρήκαν μπαστούνια» απέναντι στους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, αφού περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 102-101. Ωστόσο, με σερί 16-2 στα τελευταία λεπτά, έφτασαν στην έκτη συνεχόμενη νίκη τους με 117-104. Τα «βαριά χαρτιά» της ομάδας βρέθηκαν σε σούπερ βραδιά και αυτός ήταν ο βασικός λόγος, που πήραν το ροζ φύλλο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Μπος με 32 πόντους, αλλά και 11 ριμπάουντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 30 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Ντουέιν Γουέιντ τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, που δεν άντεξαν μέχρι το τέλος, πρώτος σκόρερ με 33 πόντους ήταν ο Λίλαρντ και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Όλντριτζ με 29 και Μάθιους με 20 πόντους αντίστοιχα.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Τορόντο, όπου οι Ράπτορς «έριξαν στο καναβάτσο» τους Νάγκετς με 109-108. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη σε καλάθι του Γκέι 4’’ πριν το τέλος, ενώ στην εκπνοή οι φιλοξενούμενοι πήγαν να «κλέψουν» το ματς με τον Λόουσον, αλλά ήταν άστοχος. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντε Ροζάν με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καθοριστική συμβολή είχε και ο Γκέι, που έφτασε τους 17 με το νικητήριο καλάθι. Από πλευράς ηττημένων, καλύτερος, αλλά και μοιραίος στο τέλος ήταν ο Λόουσον, που τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους και 9 ασίστ, ενώ άλλη μια θετική εμφάνιση πρόσθεσε ο Κώστας Κουφός, που είχε 8 πόντους (4/8 δίποντα), 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 κόψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Στο τρίτο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς, οι Γκρίζλις βρήκαν αντίσταση για ένα ημίχρονο από τους Κινγκς, αλλά παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δωδεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική διαφορά, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος και έφτασαν στη νίκη με σκορ 108-101. Σπουδαία εμφάνιση από πλευράς νικητών έκανε ο Μαρκ Γκασόλ, που τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Κόνλει με 22 πόντους-7 ασίστ και Άλεν 19 πόντοι-8ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Κάζινς με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ και Έβανς, που είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.