Σάββατο 13 Απριλίου 2013

Καθάρισε για το 2-0 η ΤΣΣΚΑ!!

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 2-0 σε βάρος της Κάχα, μετά την επικράτηση της με 90-68.

Καθάρισε για το 2-0 η ΤΣΣΚΑ
Με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων (Κάουν, Κρστιτς, Έρτσεγκ από 16, Τεόντοσιτς 14 και Μίτσοφ 11) η ΤΣΣΚΑ ήταν αδύνατο να χάσει. Ειδικά από τη στιγμή που σοβαρεύτηκε και καθάρισε στο δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους σκορ, 46-31.

Η Κάχα μπήκε με εντελώς διαφορετική διάθεση συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι. Στην επίθεση μπήκε πολύ πιο ζεστή με 4/6 τρίποντα, ενώ προσπάθησε να βελτιωθεί στην άμυνα. Προηγήθηκε 12-21 και 16-24, ωστόσο ο Λάμπε που ήταν ο καλύτερος της παίκτης στην πρώτη περίοδο φορτώθηκε με τρία φάουλ, πριν κλείσει η πρώτη περίοδος. Έτσι στην δεύτερη περίοδο και χωρίς τον πλέον παραγωγικό της παίκτη, έχασε άμεσα την διαφορά των έξι πόντων που είχε αποκτήσει στην πρώτη περίοδο με ένα γρήγορο 7-0.

Παρά το γεγονός, πως έδειξε να ισορροπεί, μιας και πέρασε μπροστά με 31-27, στα 6:10 πριν το τέλος της δεύτερης, δέχτηκε ένα επιμέρους 17-6, αφού ο Μεσίνα έπαιζε με δύο «πύργους» την ώρα που η ρακέτα των Βάσκων ήταν χωρίς πύργο, με αποτέλεσμα ο Κρστιτς και ο Κάουν να κάνουν πάρτι και να δώσουν προβάδισμα επτά πόντων στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στην 3η περίοδο, έφερε το ματς και πάλι σε παρόμοια εικόνα με το πρώτο. Έτσι μέσα σε ένα τρίλεπτο περίπου στα μέσα της περιόδου, η ρωσική ομάδα από το 49-43, με ένα σερί 14-0, εκτόξευσε τη διαφορά στους 20, με τον Χριάπα να κάνει μια εξαιρετική 3η περίοδο με επτά πόντους. Έτσι με την ΤΣΣΚΑ να έχει πατήσει το γκάζι, η Κάχα αδυνατούσε ν’ ακολουθήσει και το 4ο δεκάλεπτο, μετατράπηκε σ’ ένα σόου για την ρωσική ομάδα και την διαφορά να κάθεται τελικά στους 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-37, 69-50, 90-68

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (31/43 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 10/13 βολές):Τεόντοσιτς 14 (3), Γουίμς 2, Χριάπα 9, Έρτσεγκ 16 (2) , Κάουν 16, Κρστιτς 16, Μίτσοφ 11 (1), Παπαλουκάς, Τζάκσον 6, Πονκρασόφ

Κάχα Λαμποράλ (19/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/13 βολές): Κουκ 6 (2), Κοζέρ 12 (2), Ν. Μπιέλιτσα 2, Νοσιόνι 7 (1) Λάμπε 19 (1), Μ. Μπιέλιτσα 5 (1), Πλάις 4, Σαν Εμετέριο 13 , Ερτέλ πηγή: sport-fm.gr