Σάββατο 13 Απριλίου 2013

Match ball για Ρεάλ!!

Μια νίκη μακριά από το Final-4 του Λονδίνου βρίσκεται πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 75-63 και πάει για... σκούπα!

Match ball για Ρεάλ
Το 2-0 στις αναμετρήσεις της με την Μακάμπι έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί επικράτησαν 75-63 των Ισραηλινών και απέχουν μόλις μια νίκη από το Final-4 της Ευρωλίγκας στο Λονδίνο.

Ανώτεροι σε όλο τον αγώνα οι Μαδριλένοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και πλέον ταξιδεύουν στο Ισραήλ για να «τελειώσουν» την δουλειά. Το πρώτο ματς είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Τρίτη (18/04).

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιουλ με 26 πόντους και 10/13 σουτ(!), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Λόγκαν που σταμάτησε στους 19.

Ο Γιουλ ήταν «καυτός» και με οκτώ προσωπικούς πόντους, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στον αγώνα, προηγούμενη 12-6. Βέβαια, δεν ήταν ο μόνος που… τα ΄βαζε. Ο Μίροτιτς ακολουθούσε στο σκοράρισμα και οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 10 (18-8), ένα λεπτό πριν το τέλος. Εν τέλει, ο Λόγκαν κράτησε «μέσα» στο παιχνίδι την Μακάμπι για το 18-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού «βομβάρδιζε» από τα 6,75 και έφερε το ματς σχεδόν στα ίσα στο 13’ (21-19). Στα μισά της περιόδου, η Ρεάλ έτρεξε σερί 8-0 και η διαφορά έφτασε πάλι στο +10 (29-19). Όσο κι αν ο Λόγκαν δεν σταμάταγε να σκοράρει, οι παίκτες του Λάσο δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και πήγαν στα αποδυτήρια, όντας μπροστά με 36-28, με τον Ρούντι να πετυχαίνει τους πρώτους του δύο πόντους στο φινάλε.

Οι δύο ομάδες πετύχαιναν καλάθια εκατέρωθεν, με αποτέλεσμα τα πρώτα πέντε λεπτά να περάσουν και την Ρεάλ να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα 10 πόντων (46-36). Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν ξανά να πλησιάσουν, μείωσαν δύο φορές στους έξι, όμως οι Μαδριλένοι όποτε ήθελαν ανέβαζαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Έτσι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 56-46.

Ο Γιουλ ήταν σε «τρελή» κατάσταση και με δικό του τρίποντο, η Ρεάλ προηγήθηκε 63-51, οκτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο για τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και στο +18 στο 36’ (71-53). Οι Ισπανοί χαλάρωσαν, έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει την νίκη και το μόνο που κατάφερε η Μακάμπι ήταν να μαζέψει –λίγο- την διαφορά για το τελικό 75-63!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-28, 56-46, 75-63

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι 9, Σουάρεθ 2, Ρέγιες 3, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 14, Γιουλ 26, Σλότερ 9

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 19, Τζέιμς 13, Σμιθ 5, Χίκμαν 10, Ελιγιάχου 2, Ροθ, Πνίνι, Κέινερ-Μέντλεϊ 10, Οχαγιόν, Πλάνινιτς 2, Ζαλμανσόν, Λάντεσμπεργκ 2