Σάββατο 13 Απριλίου 2013

«Χ»όρτασαν θέαμα!!

Γκολ και θέαμα απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν απόψε στο γήπεδο της Μπέτις, η οποία ήρθε ισόπαλη 3-3 στο τοπικό ντέρμπι με την Σεβίλλη. Με παίκτη λιγότερο έπαιζαν από το 55’ οι φιλοξενούμενοι.

«Χ»όρτασαν θέαμα
Μία πολύτιμη ισοπαλία απέναντι στη Σεβίλλη πήρε η Μπέτις, αφού το τοπικό ντέρμπι έληξε 3-3 στο «Benito Villamarin».

Το παιχνίδι ήταν αρκετά θεαματικό, καθώς στο πρώτο μέρος μπήκαν τέσσερα γκολ!

Με τους γηπεδούχους να βρίσκονται με δύο τέρματα πίσω στο σκορ.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 7’ ο Ράκιτιτς. Τέλεια αντεπίθεση από την ομάδα του Ουνάι Έμερι, ο Ρέγες έκανε μία μακρινή μπαλιά στον Κροάτη επιθετικό, ο οποίος ξεγέλασε τον Αντριάν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπέτις προσπάθησε να ισοφάρισε, όμως (πάλι) ο Ράκιτιτς έκανε το 2-0. Στο 19’ διεθνής μεσοεπιθετικός πήρε το… ριμπάουντ έπειτα από σουτ του Νεγρέδο.

Το τρίτο τέρμα των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Νεγρέδο στο 33’, ο οποίος σκόραρε έπειτα από ασίστ του Ρέγες.

Οι παίκτες του Πέπε Μελ κατάφεραν να σημειώσουν ένα τέρμα δύο λεπτά πριν από την συμπλήρωση του α’ μέρους (43’), με σκόρερ τον Ντορλάν Παμόν.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μετά την αποβολή του Μεντέλ στο 55’ προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους.

Ένα λεπτό νωρίτερα, όμως, μείωσαν σε 2-3 μετά το πέναλτι που ευστόχησε ο Κάστρο.

Η Μπέτις δεν το έβαλε κάτω και στο 89’ δικαιώθηκε, αφού ο Νόσα έφερε το ματς στα ίσα μετά με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Παμπόν.

Πλέον οι «πράσινοι» της Ανδαλουσίας βρίσκονται στη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League της επόμενης σεζόν, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την Μάλαγα (όμως είναι τιμωρημένη για την επόμενη σεζόν από την UEFA και δεν μπορεί να συμμετάσχει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις).