Σάββατο 13 Απριλίου 2013

Αργεντινή: Απελπισμένη πλέον η Ιντεπεντιέντε!! (video)

Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στην Ουνιόν Σάντα Φε παραχώρησε η Ιντεπεντιέντε, οπότε παραμένει σε δυσχερή θέση αναφορικά με τον μέλλον της την πρώτη κατηγορία του αργεντίνικου πρωταθλήματος.
Οι «κόκκινοι» θα κληθούν να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους, ώστε να διασφαλίσουν την παραμονή τους μέσω της τριετής κατάταξης. Το νέο στραβοπάτημα προκλήθηκε από γκολ του Μπράχια Αλεμάν στο 81ο λεπτό. Έτσι πήγε στράφι το τέρμα του Αντριάν Φερνάντεζ στο 40ό λεπτό και γενικότερα η θετική εμφάνιση της Ιντεπεντιέντε, καθώς οι ισοπαλίες, κυρίως αυτές εντός έδρας, δεν είναι πλέον αρκετές για τη σωτηρία.
Η πρώτη ημέρα της 9ης αγωνιστικής του Final περιείχε έναν ακόμα αγώνα μεταξύ ομάδων που κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Ειδικότερα, η Αρχεντίνος Τζούνιορς και η Ατλέτικο Ραφαέλα έμειναν στο 0-0 σε παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες. Άλλωστε, οι δύο σύλλογοι γνώριζαν εξαρχής πως η ισοπαλία είναι ευνοϊκή αναφορικά με τα άμεσα σχέδιά τους.
3
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.