Δευτέρα 13 Μαΐου 2013

Κάρολ: «Άλλαξε τη ροή ο Σπανούλης»

Στον Βασίλη Σπανούλη που άλλαξε τη ροή του τελικού αναφέρθηκε ο Τζέισι Κάρολ.

Υπόκλιση στον Ολυμπιακό και κυρίως στον Βασίλη Σπανούλη έκανε ο Τζέισι Κάρολ μετά την ήττα (100-88) της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Ευρωλίγκας.

«Είχαμε ένα καλό προβάδισμα, όσο δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Και εκεί, άρχισαν να βάζουν τα σουτ. Ήρθαν εδώ για έναν λόγο. Έχουν παίκτες που είναι διατεθειμένοι να παλέψουν, να βάλουν μεγάλα σουτ και αυτό το έκαναν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το έκαναν όταν η διαφορά ήταν στους επτά πόντους και εκεί εμείς κάναμε ένα ανόητο φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο (σ.σ. στον Σλούκα) με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους τέσσερις πόντους, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ακόμα ελέγχαμε το παιχνίδι, αλλά πιστεύω πως εκεί που άλλαξε η ροή του, ήταν όταν ο Σπανούλης πέτυχε τρία σερί τρίποντα, που αυτό μας ανάγκασε να αλλάξουμε λίγο την άμυνά μας. Αυτό τους έδωσε άλλα ελεύθερα σουτ», ανέφερε ο Τζέισι Κάρολ.