Δευτέρα 13 Μαΐου 2013

Πρωταθλήτρια Γαλλίας η Παρί!!

Το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 1-0 της Λιόν στο Ζερλάν χάρη σε τέρμα του Μενέζ.

Πρωταθλήτρια Γαλλίας η Παρί
Το πρωτάθλημα είναι και πάλι στην Παρί Σεν Ζερμέν, μετά την σεζόν 1993-1994. Οι Παριζιάνοι σε ένα «γεμάτο» παιχνίδι, επικράτησαν 1-0 της Λιόν στο Ζερλάν, χάρη σε ένα τέρμα του Ζερεμί Μενέζ, πανηγυρίζοντας τον τίτλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το… καλό της αναμέτρησης, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι πάρα πολλές. Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν της Λιόν, όμως στο καλό της διάστημα δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Από εκεί και πέρα η Παρί ισορρόπησε και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε και στο γκολ με τον Μενέζ. Μάλιστα στο 70’ έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάξγουελ.