Δευτέρα 13 Μαΐου 2013

Σαν... πολεμιστές!

Με αντεπίθεση στο φινάλε, που ολοκληρώθηκε στην παράταση, οι Ουόριορς επικράτησαν των Σπερς 97-87 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Σαν... πολεμιστές
Δικαίωσαν το όνομά τους οι Ουόριορς, καθώς αν και ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο τον αγώνα, επικράτησαν των Σπερς με 97-87 στην παράταση και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Oι Τεξανοί προηγήθηκαν με +8 (72-80) πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και μάλιστα έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική του διάρκεια, καθώς ο Τζάρετ Τζακ αστόχησε σε σουτ με την εκπνοή. Στην παράταση, ωστόσο, κυριάρχησε η ομάδα του Μαρκ Τζάκσον, πήρε διαφορά εννιά πόντων (93-84) και καθάρισε το ματς.

Το επόμενο ματς θα γίνει στην έδρα των Σπερς.

Δωδεκάλεπτα: 19-26, 37-45, 60-62, 84-84, 97-87 (πρτ.)

Ουόριορς: Μπαρνς 26 (10 ριμπ.), Τζακ 24 (7 ριμπ.), Κάρι 22 (6 ριμπ.), Τόμπσον 10, Λάντρι 6 (5 ριμπ.), Μπόγκουτ 5 (18 ριμπ.), Γκριν 3, Εζέλι 1, Λι, Τζέφερσον, Μπιέντρινς.

Σπερς: Τζινόμπιλι 21, Ντάνκαν 19 (15 ριμπ.), Πάρκερ 17, Λέοναρντ 11 (8 ριμπ.), Γκριν 10 (7 ριμπ.), Σπλίτερ 5, Νιλ 2, Τζόζεφ 2, Ντιαό, Μπόνερ. Πηγή: sport-fm.gr