Πέμπτη 16 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Και ψυχίατρος ο Σκόκο!! (video)

Μέχρι πρότινος ήταν γνωστός ως «υδραυλικός», αλλά ο Νάτσο Σκόκο απέδειξε πως είναι και… ψυχίατρος, καθώς οδήγησε τους Νιούελς Ολντ Μπόις στους «8» του Κόπα Λιμπερταδόρες σε βάρος της Βελέζ Σάρσφιλντ.
Η ομάδα του πρώην παίκτη της ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 στο εντός έδρας παιχνίδι του «εμφυλίου», αλλά απόψε (ξημερώματα 16/05) επικράτησε με 2-1 στο «σπίτι» της Βελέζ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, όπου θα αντιμετωπίσει την Κορίνθιανς ή την Μπόκα Τζούνιορς. Μάλιστα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα από το 3ο λεπτό με γκολ του 25χρονου Μίλτον Κάσκο. Στο 40ό έδρασε ο πρώτος σκόρερ του αργεντίνικου Final, όταν διέκρινε προβλήματα… αϋπνίας στην αντίπαλη άμυνα, έκλεψε την μπάλα και πρόσφερε σκορ πρόκρισης σε βάρος του Σεμπαστιάν Σόσα, που σταμάτησε την πρώτη απόπειρα του Σκόκο για το 2-0, αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη δεύτερη.
Στη συνέχεια, οι «φορτίν» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων γνωρίζοντας πως θέλουν δύο γκολ, ώστε να πάρουν το «εισιτήριο» για το δεύτερο γύρο. Αρκέστηκαν, όμως, στο 2-1 εξαιτίας γκολ του Φακούντο Φερέιρα στο 82ο λεπτό. Μοιραία, η Βελέζ, η οποία παραπαίει στο αργεντίνικο Final, γνώρισε τον αποκλεισμό από το Λιμπερταδόρες.