Πέμπτη 16 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Έτσι… απαντάει ο Ρικέλμε!! (videos)

Ο Χουάν Ρομάν Ρικέλμε σκόραρε από το… σπίτι του και η Μπόκα Τζούνιορς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες έπειτα από εκτός έδρας 1-1 με την Κορίνθιανς.
Οι «χεϊνέσες» επικράτησαν με 1-0 στον αγώνα της Αργεντινής και εξασφάλισαν «εισιτήριο» για την τελική οκτάδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής με συνολικό σκορ 2-1. Μάλιστα πήραν και… εκδίκηση σε βάρος της Κορίνθιανς, από την οποία ηττήθηκαν στους περσινούς διπλούς τελικούς του Λιμπερταδόρες.
Στην προκειμένη, όμως, ο Ρικέλμε έδειξε ορεξάτος από το ξεκίνημα και εν τέλει αποτέλεσε τη διαφορά των δύο ομάδων. Ο 34χρονος Αργεντινός, άλλωστε, σημείωσε το μοναδικό γκολ της Μπόκα στο 25ο λεπτό, όταν πήρε την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ και ξεπέρασε τον Κάσιο με απίστευτο σουτ από τη… γραμμή του πλαγίου. Στο 50ό λεπτό ισοφάρισε ο Παουλίνιο, αλλά οι Βραζιλιάνοι ήθελαν δύο ακόμα γκολ, ώστε να περάσουν στην επόμενη φάση.