Τετάρτη 19 Ιουνίου 2013

Φιλί ζωής και… έβδομο!!

Ο Ρέι Άλεν κράτησε ζωντανό το Μαϊάμι, στέλνοντας με τρίποντο 5’’ πριν το τέλος το ματς στην παράταση και η ομάδα του επικράτησε 103-100 των Σπερς. Σε έβδομο ματς θα κριθεί ο τίτλος του ΝΒΑ.

Φιλί ζωής και… έβδομο!
Ένα από τα καλύτερα ματς στην ιστορία των τελικών του ΝΒΑ βρήκε το Μαϊάμι να χαμογελά στο τέλος. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 103-100 των Σπερς στην παράταση. Και δεν θα πήγαιναν ποτέ εκεί, αν ο Ρέι Άλεν δεν ισοφάριζε με τρίποντο στα 5,2’’ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου. Τα «σπιρούνια» αυτοκτόνησαν, καθώς προηγούνταν με +13 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και με πέντε στο τελευταίο λεπτό. Πλέον όλα θα κριθούν σε έβδομο ματς που θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής, ξανά στο Μαϊάμι.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δωδεκάλεπτο, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Τσάλμερς (!) προηγήθηκαν με 40-33. Όμως οι Τεξανοί έκλεισαν το ημίχρονο με επί μέρους σκορ 17-4 (44-50) και τον Ντάνκαν να οργιάζει έχοντας 25 πόντους με 11/13 δίποντα και 8 ριμπάουντ. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς συνέχιζε να κυριαρχεί φτάνοντας στο +13 (58-71) την ώρα που ο Λεμπρόν ήταν πολύ άστοχος (3/12 σουτ) και δεν είχε βοήθεια από Ουέιντ και Μπος.

Οι πρωταθλητές, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Μίλερ να ευστοχεί σε τρίποντο χωρίς παπούτσι (!) πλησίασαν στο -4, ενώ η αφύπνιση του Λεμπρόν που έχασε την κορδέλα του σε μία φάση και συνέχισε χωρίς αυτή έφεραν το Μαϊάμι μπροστά (84-82) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, την ώρα που Ουέιντ και Μπος ήταν στον πάγκο. Πέντε προσωπικοί πόντοι του Πάρκερ έβαλαν τους Σπερς μπροστά (89-91) στα 58’’ πριν το τέλος. Ο Λεμπρόν στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος και ο Τζινόμπιλι με δύο βολές έφερε την ομάδα του στο +4 (93-89). Ένα air-ball του ηγέτη της Χιτ έδωσε νέα κατοχή στους Σπερς και μία βολή του Αργεντινού έφερε τα «σπιρούνια» στους πέντε (89-94). Το τρίποντο του «βασιλιά» (92-94) αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του 20,1’’ για το φινάλε. Ο Λέοναρντ είχε 1/2 βολές και ο Άλεν-μετά από άστοχο τρίποντο του Λεμπρόν-από τη γωνία ισοφάρισε σε 95-95 στα 5,2’’ πριν τη λήξη και ο Πάρκερ στο χρόνο που απέμενε δεν πρόλαβε να σκοράρει.

Στην παράταση οι δύο ομάδες βάδιζαν σε τεντωμένο σχοινί. Το Μαϊάμι είχε προβάδισμα με 101-100 όταν Πάρκερ και Τζινόμπιλι έχασαν ευκαιρίες να βάλουν την ομάδα τους μπροστά. Ο Ρέι Άλεν με δύο βολές έγραψε το 103-100 στο 1,9’’ πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου και στην τελευταία επίθεση ο Μπος έκοψε την προσπάθεια του Γκριν για τρεις πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 27-25, 44-50, 65-75, 95-95, 103-100.

Χιτ: Τζέιμς 32 (11 ασίστ, 10 ριμπ.), Τσάλμερς 20, Ουέιντ 14, Μπος 10 (11 ριμπ.), Άλεν 9, Μπατιέ 9, Μίλερ 8, Άντερσεν 1.

Σπερς: Ντάνκαν 30 (17 ριμπ.), Λέοναρντ 22 (11 ριμπ.), Πάρκερ 19 (8 ασίστ), Τζινόμπιλι 9, Ντιό 7, Νιλ 5, Σπλίτερ 5, Γκριν 3, Μπόνερ. Πηγή: sport-fm.gr