Δευτέρα 10 Ιουνίου 2013

Ηχηρή απάντηση των πρωταθλητών!!

Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 15 λεπτά το Μαϊάμι μετέτρεψε σε περίπατο το μέχρι τότε ντέρμπι απέναντι στους Σπερς και νικώντας 103-84 ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Ηχηρή απάντηση των πρωταθλητών
Με εμφατικό τρόπο έκανε το 1-1 στους τελικούς του ΝΒΑ το Μαϊάμι. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 103-84 των Σπερς στο δεύτερο ματς που έγινε στην έδρα τους και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Σαν Αντόνιο για τρία ματς, αρχής γενομένης με αυτό που θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και 15 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Τότε ξαφνικά θαρρείς και γύρισε ο… διακόπτης. Η άμυνα των γηπεδούχων έγινε απροσπέλαστη και από το -1 (61-62) με ένα επί μέρους σκορ 30-5 η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα βρέθηκε στο +24 (91-67). Ο Γκρεγκ Πόποβιτς συμβιβάστηκε με την ήττα και στα μέσα της τέταρτης περιόδου απέσυρε τους βασικούς του με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +27 για τη Χιτ.

Πέντε παίκτες του Μαϊάμι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίους τους Μάριο Τσάλμερς με 19 και Λεμπρόν Τζέιμς με 17, ενώ ο Ντάνι Γκριν είχε 17 για τα «σπιρούνια», την ώρα που Πάρκερ (5/14) και Ντάνκαν (3/13) ήταν άστοχοι.

Δωδεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 75-65, 103-84.

Χιτ: Τζέιμς 17 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Τσάλμερς 19, Μπος 13 (10 ριμπ.), Ουέιντ 10 (6 ασίστ), Άλεν 13, Χάσλεμ 5, Μίλερ 9, Άντερσεν 9, Κόουλ 2, Λιούις 4, Μπατιέ 3, Τζόουνς, Άντονι.

Σπερς: Γκριν 17, Πάρκερ 13 (5 ασίστ), Νιλ 10, Ντάνκαν 9 (11 ριμπ.), Λέοναρντ 9 (14 ριμπ.), Τζινόμπιλι 5, Τζόζεφ 8, Μπόνερ 5, Σπλίτερ 4, Μπλερ 2, Μιλς 2, ΜακΓκρέιντι.
Πηγή: sport-fm.gr