Κυριακή 18 Αυγούστου 2013

Ήττα... Παίδων Ελλήνων!!

Η Εθνική Παίδων πλήρωσε τα λάθη και την αστοχία της γνωρίζοντας την ήττα από τη Σερβία με 49-65 στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Κιέβου. Με Ιταλία ή Ισπανία την Κυριακή για το χάλκινο

Ήττα... Παίδων Ελλήνων
Η πρώτη ήττα της Εθνικής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων του Κιέβου τής στερεί τη δυνατότητα να διεκδικήσει τον τίτλο. Το συγκρότημα του Μάνου Μανουσέλη πληρώνοντας λάθη, αστοχία και χαμένα ριμπάουντ έχασε με 65-49 από τη Σερβία και πλέον θα διεκδικήσει την Κυριακή (18:45) το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Ιταλία και Ισπανία.

Όπως και στον προημιτελικό με τη Γαλλία, η Εθνική μπήκε μουδιασμένα και δέχτηκε τους πρώτους πόντους του ματς, ενώ χρειάστηκε να περάσουν έξι αγωνιστικά λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι (2-4). Σταδιακά, ωστόσο, βρήκε λύσεις σε άμυνα και την επίθεση πλησιάζοντας στον πόντο (9-10) και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (11-13). Η αντεπίθεση, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια. Χάνοντας πολλά σουτ και ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα επέτρεψε στους «πλάβι» να ξεφύγουν ακόμη και με +15 προτού κλείσει το ημίχρονο βρισκόμενη πίσω στο σκορ με 13 (23-36). Με 10/27 δίποντα και 0/5 τρίποντα, αλλά και χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ (24-16) η Εθνική δεν μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Η εικόνα του ελληνικού συγκροτήματος δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος. Χρειάστηκαν μόλις τριάμισι λεπτά για να βρεθεί στο -19 (26-45), ενώ παρότι ακολούθησε ένα σερί 7-0 (33-45), τα πολλά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να ανακτήσουν τον έλεγχο και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας (36-53). Με τρίποντο του Στογιάνοβιτς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Σερβία έφτασε στο +20 (56-36). Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο από το -14 και η Σερβία πανηγύρισε τη νίκη.

Η Εθνική είχε μόλις 20/49 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 6/12 βολές, ενώ έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (30-43).

Δεκάλεπτα: 11-13, 23-36, 36-53, 49-65.

Οι πόντοι της Εθνικής: Κόνιαρης 7, Ντουζίδης 3, Φλιώνης 8, Μιχαλούτσος 9, Σκουλίδας 2, Μουράτος 9, Παπαγιάννης 9, Χαραμπόπουλος 2, Φραγκιαδάκης, Καμάρας, Ψυχίδης, Πεφάνης.Πηγή: sport-fm.gr