Κυριακή 18 Αυγούστου 2013

Ποιος Φαλκάο; Ο Ριβιέρ!!

«Κλέβει» τις εντυπώσεις από τον Φαλκάο, ο Ριβιέρ! Κι όχι άδικα, αφού πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την Μονακό στη ευρεία νίκη με 4-1 κόντρα στην Μονπελιέ.

Ποιος Φαλκάο; Ο Ριβιέρ! (video)
Καλός, «χρυσός» ο Φαλκάο, αλλά ο MVP της Μονακό μέχρι τώρα είναι άλλος. Ο Ριβιέρ με χατ-τρικ(!) οδήγησε τους Μονεγάσκους στη νίκη με σκορ 4-1 απέναντι στην Μονπελιέ, με τους νεοφώτιστους να κάνουν το 2/2 στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Μπροστά σε περίπου 15.000 φίλους της, η ομάδα του Ρανιέρι προηγήθηκε σχετικά νωρίς, όταν στο 18’ ο Φαλκάο με πέναλτι άνοιξε το σκορ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού έξι λεπτά αργότερα ο Μοντάνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Και κάπου εκεί ξεκίνησε το απόλυτο show του Ριβιέρ!

Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου μέρους έβαλε εκ νέου μπροστά την Μονακό, ενώ στο 57’ οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα δύο γκολ, με τον ίδιο παίκτη. Η Μονπελιέ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κονγκρέ στο 64’ και ουσιαστικά εκεί τα πάντα… τέλειωσαν. Βέβαια, ο απόλυτος πρωταγωνιστής «χτύπησε» ξανά, καθώς δέκα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι, ο Ριβιέρ σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1!