Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Δεν… μασάει η Πάρμα!

Τι κι αν έπαιζε με δέκα παίκτες για σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο. Η Πάρμα δεν… μάσησε και κατάφερε μέσα στην έδρα της να επικρατήσει 3-1 της Σασουόλο για την 7η αγωνιστική.

Δεν… μασάει η Πάρμα
Είχε την ατυχία να μείνει με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Μιράντε έκανε πέναλτι και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Δέχτηκε την ισοφάριση και θα έπρεπε να αγωνιστεί για 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Ωστόσο, η Πάρμα μέσα στην έδρα της, όχι μόνο δεν… μάσησε, αλλά είχε και τα κότσια να βγει στην επίθεση και να επικρατήσει τελικά 3-1 της Σασουόλο για την 7η αγωνιστική της Serie A. Οι «παρμέντσι» έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν σε ένα μεγάλο τρίποντο, που εκτός από ψυχολογία, τους φέρνει, έστω και προσωρινά στη 6η θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα η Σασουόλο μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Νάπολι και Λάτσιο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Το σκορ για την Πάρμα άνοιξε στο 33’ ο Παλαντίνο, αλλά το πέναλτι που έκανε ο Μιράντε στις καθυστερήσεις έδωσε το δικαίωμα στην Σασουόλο να κάνει το 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση του Μπεράρντι. Στο δεύτερο ημίχρονο, όλοι πίστεψαν ότι οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν το κάτι παραπάνω, αλλά οι «παρμέντσι» δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους… λέξη. Στο 70’ ο Ρόσι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ έξι λεπτά μετά ο Κασάνο διαμόρφωσε το τελικό 3-1, επισφραγίζοντας την εξαιρετική του απόδοση. Στο 88’ και η Σασουόλο έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μαγκνανέλι.