Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Ο Ηλυσιακός στο δρόμο του Ολυμπιακού!

Ο Ηλυσιακός επικράτησε στην έδρα του Απόλλωνα με 71-65 και πήρε το εισιτήρια για τα προημιτελικά του Κυπέλλου μπάσκετ όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό.

Ο Ηλυσιακός στο δρόμο του Ολυμπιακού
Νίκη που τον οδηγεί στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε ο Ηλυσιακός. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στα Ιλίσια του Απόλλωνα Πάτρας με 71-65 για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης και πήραν το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Εκεί θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό, την Πέμπτη σε νοκ άουτ αγώνα που θα γίνει και πάλι στην έδρα των Ιλισιωτών.

Το παιχνίδι με τους Πατρινούς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν ισόπαλες, 50-50, την Τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο. Περιόρισαν του παίκτες του Νίκου Βετούλα και έφτασαν στη νίκη που τους δίνει την πρόκριση στην οκτάδα του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-32, 50-50, 71-65Πηγή: sport-fm.gr