Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Ούτε οι… ισοπαλίες σταματούν την Μπάγερν! (video)

Ισόπαλη 1-1 με τη Λεβερκούζεν στην «Μπάι Αρένα» ήρθε η Μπάγερν για την όγδοη αγωνιστική, αλλά εκμεταλλευόμενη την ήττα της Ντόρτμουντ από τη Γκλάντμπαχ (2-0) πέρασε μόνη πρώτη.

Ούτε οι… ισοπαλίες σταματούν την Μπάγερν (video)
Τη μοναξιά της κορυφής της Bundesliga απολαμβάνει για πρώτη φορά φέτος η Μπάγερν. Οι Βαυαροί ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Λεβερκούζεν στην «Μπάι Αρένα» για την όγδοη αγωνιστική, αλλά ο βαθμός αυτός αρκούσε για να τους φέρει στην πρώτη θέση από τη στιγμή που η Ντόρτμουντ νωρίτερα είχε χάσει με 2-0 από την Γκλάντμπαχ.

Στο 29’ ο Ριμπερί δημιούργησε «ρήγμα» από τα αριστερά κι έκανε το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι, όπου ο Κρόος με σουτ άνοιξε το σκορ.

Μόλις δύο λεπτά μετά, δύο ασθενείς επεμβάσεις του Νόιερ, πρώτα σε σέντρα του Μπέντερ και μετά σε σουτ του Μπένις, έστρωσαν την μπάλα στο διάβα του Σαμ που σε κενή εστία ισοφάρισε.

Οι Βαυαροί, που στις καθυστερήσεις έχασαν διπλή ευκαιρία με Γκέτσε και Σβαϊνστάιγκερ για να πάρουν τη νίκη, έφτασαν τους 20 βαθμούς και έχουν έναν περισσότερο από Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν, που συγκατοικούν στη δεύτερη θέση.

Λεβερκούζεν (Χίπια): Λένο, Ντονάτι, Σπάχιτς, Τοπράκ, Μπένις, Μπέντερ, Ράιναρτς, Ρόλφες, Σαμ (81’ Κρούζε), Τσαν (67’ Σον), Κίσλινγκ (83’ Χέγκελερ).

Μπάγερν (Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Λαμ, Σακίρι (71’ Ρόμπεν), Κρόος (85’ Γκέτσε), Σβαϊνστάιγκερ, Ριμπερί, Μίλερ (80’ Μάντζουκιτς).