Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Λιόν να... ξανάρθεις!!

Έπρεπε να βρει στον δρόμο της τη Λιόν για να επιστρέψει στις νίκες η Μονπελιέ στο Championnat. Η ομάδα του Ζαν Φερναντέζ «διέλυσε» 5-1 τους «λιονέ», που συνεχίζουν να μην δείχνουν σημεία ζωής.

Λιόν να... ξανάρθεις
Η χαρά των αντιπάλων της γίνεται φέτος... η Λιόν. Οι «λιονέ» για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν αγνώριστοι και η Μονπελιέ βρήκε την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες, έπειτα από πέντε σερί ισοπαλίες. Οι παίκτες του Ζαν Φερναντέζ έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και συνέτριψαν τους «λιονέ» στην έδρα τους με σκορ 5-1, για την 9η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Μοντάνο και λίγο πριν το ημίχρονο ο Μουνιέ (45’) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και κατάφεραν να μειώσουν με τον Λακαζέτ στο 47ο λεπτό. Το γκολ αυτό όμως, αντί να βοηθήσει τη Λιόν την αποδιοργάνωσε εντελώς και η Μονπελιέ βρήκε την ευκαιρία να πετύχει ακόμη τρία τέρματα με τους Kαμπελά (59’, 66’) και Μοντανό (68’).

Έτσι η ομάδα του Φερναντέζ ανέβηκε στην ενδέκατη θέση με 12 βαθμούς, ενώ η Λιόν έμεινε στους 11 και την 12η θέση.