Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Αργεντινή: Άπιαστος ο Μάξι Ροντρίγκεζ!! (videos)

Το καλοκαίρι «ακούστηκε» για πολλές ευρωπαϊκές ομάδες, αλλά ο Μάξι Ροντρίγκεζ έμεινε στην Αργεντινή και οδηγεί τους Νιούελς Ολντ Μπόις στον τίτλο της Inicial.
Ο άλλοτε μεσοεπιθετικός των Λίβερπουλ, Ατλέτικο Μαδρίτης και Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ στο εκτός έδρας 2-0 επί της Κίλμες στο 36ο λεπτό και γενικότερα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ συμπλήρωσε πέντε γκολ στη διοργάνωση και ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Το 2-0 σημειώθηκε από τον Ντιέγκο Ματέο στο 55ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς νίκη για πέμπτο διαδοχικό ματς.
Οι Ολντ Μπόις ευνοήθηκαν και από το 0-0 της Σαν Λορένζο με την Τίγκρε, καθώς δημιούργησαν διαφορά τριών βαθμών στην κορυφή της κατάταξης. Τέλος, η Εστουντιάντες απώλεσε πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Ολίμπο, αν και προηγήθηκε στο 53ο λεπτό με τον Κάρλος Αούζκουι, αφού στο 89ο λεπτό ισοφάρισε ο πρώην μέσος της, Ματίας Σαρουλίτε!
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.