Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Brasileiro: Άρχισαν οι αποδοκιμασίες για την Μποταφόγκο!! (videos)

Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 29ο λεπτό, αλλά η Μποταφόγκο γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρέμιο στο «Maracana».
Μάλιστα, μερίδα οπαδών αποδοκίμασαν τους παίκτες και δεν εξαίρεσαν τον Κλάρενς Ζέεντορφ. Άλλωστε, η Μποταφόγκο συμπλήρωσε πεντάδα αγώνων χωρίς νίκη, αν και ο πρώην στράικερ της Ντιναμό Κιέβου, Κλέμπερ, αντίκρισε δεύτερη κίτρινη από το 29ο λεπτό. Ακολούθησε και το γκολ του Άλεξ Τέλες στο 37ο λεπτό, ώστε να… δέσει το γλυκό.
Από την πλευρά της, η Σάο Πάολο κέρδισε τη Βιτόρια με 3-2 χάρη σε δύο κεφαλιές μετά από κόρνερ του Αντόνιο Κάρλος και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο 30άχρονος αμυντικός βρήκε δίχτυα στο 4ο και στο 87ο λεπτό, ενώ ο Λουίς Φαμπιάνο σκόραρε στο 65ο. Στο μεταξύ, ο Ζουάν ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι στο 33ο λεπτό και ο Ντίνεϊ σε 2-2 στο 68ο, αλλά τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων δεν κόστισαν βαθμούς.
17
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr