Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

MLS: Μειωμένο… στραβοπάτημα για Ρεντ Μπουλς!! (videos)

Το υπέρ τους 1-0 έγινε 1-2 μετά το 85ο λεπτό, αλλά οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί πήραν εντός έδρας 2-2 με τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον.
Άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Φαμπιάν Εσπιντόλα, αλλά στο 85ο λεπτό ισοφάρισε ο Λι Ενγκούγε με πέναλτι και στο 91ό ο Ντιέγκο Φαγκούντεζ διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ της «επανάστασης», που πρόλαβε να μείνει και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άντι Ντόρμαν στο 86ο λεπτό. Η εκπληκτική ανατροπή, όμως, άφησε ασυγκίνητο τον Τιμ Κέιχιλ, ο οποίος ισοφάρισε με κεφαλιά στο 97ο λεπτό!
Μάλιστα, οι Νεοϋορκέζοι εξασφάλισαν πρόκριση στα playoffs του MLS, ενώ η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι τους πλησίασε στη βαθμολογία της Ανατολής έπειτα από το εκτός έδρας 1-0 σε βάρος των Κολόμπους Κρου χάρη σε τέρμα του Ίκε Οπάρα στο 17ο λεπτό. Από την πλευρά τους, Ρέαλ Σολτ Λέικ και Ντάλας έμειναν στο 1-1, αν και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 17ο λεπτό λόγω αποβολής του Αμντουλί Μανσαλί, καθώς ο Αλβάρο Σαμπόριο βρήκε δίχτυα στο 60ό λεπτό και ο Κένι Κούπερ ισοφάρισε για τους Τεξανούς στο 72ο.
Ακόμα, ο άλλοτε γκολκίπερ της Ξάνθης, Μίκαελ Γκσπούρνινγκ, πέρασε δύσκολη βραδιά, αφού οι Σιάτλ Σάουντερς έχασαν με 5-1 από τους ορεξάτους Κολοράντο Ράπιντς, ενώ ο πρώην στράικερ του Άρη, Έντι Τζόνσον, πέτυχε το μοναδικό γκολ των ηττημένων. Τέλος, οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον ξεπέρασαν αποβολή του Φαμπίνιο στο 72ο λεπτό, καθώς κέρδισαν το Τορόντο με 1-0 χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλέμπερσον στο 95ο λεπτό.