Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Λάμψη για τη «βασίλισσα» με το… καλημέρα!

Άνετη νίκη για τη Ρεάλ του Γιάννη Μπουρούση στην πρεμιέρα της Euroleague καθώς επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου με 83-63, για τον Β’ όμιλο της διοργάνωσης.

Λάμψη για τη «βασίλισσα» με το… καλημέρα
Εύκολο βράδυ είχε στο Κάουνας η Ρεάλ, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 83-63, για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Euroleague. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς στη συνέχεια… πάτησε γκάζι φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Θετική εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση ο οποίος πέτυχε πόντους 10. Κορυφαίοι για την «βασίλισσα» οι Μίροτιτς και Γιουλ. 13 πόντους είχε ο Γιασικεβίτσιους και 15 ο Γιαβτόκας για τη λιθουανική ομάδα.

Ζαλγκίρις και Ρεάλ συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τη βασίλισσα να ολοκληρώνει με μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 16-13. Στην πορεία όμως η ομάδα του Πάμπλο Λασο ανέβασε ρυθμούς και με επιμέρους 10-11 στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (+11, 24-35).

Μίροτιτς, Μπουρούσης και Γιούλ επέστρεψαν φορτσάτοι στο παρκέ και ήταν εκείνοι που οδήγησαν τη Ρεάλ στο +20 (44-64) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, δίνοντάς της σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν άνετα στο τελικό 83-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 24-35, 44-64, 63-83

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζούρος): Πότσιουε, Βενε 2, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 15 (8 ριμπάουντ), Γιαβτόκας 7, Γιασικεβίτσιους 13 (3), Βετσβαγκαρς, Μιλάκνις 3, Κούπσας, Ντίμσα, 6 (1) Ντέντμπον 9 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 11 (1), Ρέγες 8, Ντίεθ, Μίροτιτς 18 (3), Ροντρίγκεθ 7, Κάρολ 4, Ντέρντεν 6, Γιούλ 17, Μπουρούσης 10 (1), Σλότερ 2, Μεχρί Πηγή: sport-fm.gr